İlköğretim çocuklarının fotoğrafını yayınlamaya dava

İlköğretim çocuklarının fotoğrafını yayınlamaya dava.14218
  • Giriş : 07.04.2008 / 15:06:00

Milliyet gazetesi, Başakşehir'deki Özel Çınar Koleji'nde okuyan ilköğretim öğrencilerini 'suçlu' gibi göstermişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okul yönetimi, özel kanunla korunması gereken ilköğretim çağındaki çocukların fotoğraflarının basılarak kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle bazı ailelerin gazeteye dava açacağını ifade etti.

Milliyet gazetesi dün 'Okul bahçesinde türbanlı öğrenciler' başlığı ile manşetten bir haber verdi. 'Özel Haber' diye nitelendirilen haberi kimin yazdığı belli olmazken gizli yapılan çekimlerde 18 yaşından küçük ilköğretim ve lise öğrencilerinin 'suçlu' havası verilerek fotoğrafları yayınlandı. Gazeteciliğin temel kurallarından "suçlanan tarafın görüşü haberde yansıtılır" prensibinin de haberde yer almaması dikkat çekti.

Çınar Koleji Genel Müdürü Mehmet Baran, öğrencilerin derslerde ve okul içinde başörtülü bulunmadığını belirterek, gazetenin haberi yanlı verdiğini söyledi. 'Okul bahçesinde türbanlı öğrenciler' başlığı ile verilen haberdeki fotoğrafların okulun çıkış saatinde çekilmiş fotoğraflar olduğuna dikkat çeken Mehmet Baran şöyle konuştu: "Öğrencilerimiz okuldan çıkarken lavabolarda başlarını örtüp çıkmışlar ve servislere binmişler. Bazıları da yürüyerek evine gitmiş. Okul içinde böyle bir durum söz konusu değil. Okula öğrencisini almaya gelen bir veliyi de çarşaflı insanlar okulda geziyor diye yazmışlar. Bizler okul çıkışında insanların ne giyeceğine karışamayız. Öğrencinin velisine nasıl giyineceğini kim söyleyebilir?"

'Başsavcı için Milliyet delil mi topluyor?'

Sabahtan akşama kadar Milliyet muhabirlerinin okul önünde bekleyip gizli gizli fotoğraf çekmelerine rağmen haber yayınlanmadan önce kendilerinden hiçbir şekilde bilgi almadıklarını ifade eden Mehmet Baran, "Ülkenin gündemi malum. Bu haberi gören velilerimiz telefon açarak bize de soruyorlar. Filanca okul haberi AK Parti ile ilgili kapatılma davasında başsavcının delili oldu. Velilerimiz, "Acaba Milliyet gazetesi AK Parti davası için hazırlayacağı ek iddianame için delil mi topluyor?' diye bize soruyor. Biz bilemeyiz ama bu haberi yapan kişiler okul mevcuduna kadar araştırma yapmışlar, konuyla ilgili bize bir şey sorma ihtiyacı hissetmemişler" dedi.

Milliyet gazetesinde aynı gün başka bir haber daha yayınlandığına dikkat çeken Mehmet Baran bir eğitimci olarak üzüldüğü noktayı şöyle anlattı: "Akdeniz üniversitesinde bir provokatör üniversiteye silahıyla giriyor ve sağa sola ateş açıyor. Üniversitede 12 Eylül askeri darbesi öncesindeki gibi bir görüntü ortaya çıkıyor. Silahıyla görüntüleniyor. Bizim okuldan çıkıp evine giden 3-5 öğrencinin başörtülü fotoğrafı silahlı provokatörden daha önemliymiş gibi manşete çekiliyor. Ben buna üzüldüm."

Çocukların görüntülerinin izinsiz çekilip adeta fişlendiğini kaydeden Mehmet Baran, "Bu konudaki kanuni haklarımızı da saklı tutuyoruz. Kurum avukatlarımız gerekeni yapacak." diye konuştu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious