İlköğretim öğrencileri, yarın 'uyum' için okula başlayacak

  • Giriş : 09.09.2007 / 20:29:00

İlköğretim 1. sınıfa kayıt yaptıran yaklaşık 900 bin öğrenci ve 750 bin anokulu öğrencisi, yarın okula başlayacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye genelinde ilköğretim 1. sınıfa kayıt yaptıran yaklaşık 900 bin öğrenci ve 750 bin anaokulu öğrencisi ''uyum sağlamak'' için okula başlayacak. İlköğretim 1. sınıf öğrencileri ile anaokulu öğrencileri dışında diğer öğrenciler ise 2007-2008 eğitim öğretim yılı için 17 Eylülde ders başı yapacak. Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, 2007-2008 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kala, yapılan çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu.

HER ŞEY YOLUNDA
Okulların fiziki durumu açısından, temizlik ve bakımları konusundan, fiziki standartları noktasında tüm hazırlıkları tamamladıklarını anlatan Kurdoğlu, ''Milli Eğitim Müdürlüğümüz, kaymakamlarımız, ilköğretim müfettişlerimiz, eğitim bölgelerini şu anda denetliyorlar. Bize ulaşan bilgilere göre eğitim öğretime sorunsuz başlayacağız'' dedi. Öğretmen konusunda merkezde hiçbir sorunun olmadığını belirten Kurdoğlu, dış ilçelerdeki birkaç köy okulunda problemler olduğunu, ancak kaymakamlarının da görevlendirme suretiyle buraların sorununu giderdiklerini kaydetti.

Öğrenci okuyor ama anlamıyor
DÜNYACA ünlü eğitim kurumu Cito'nun Türkiye Masası'nın araştırmasıına göre, Türkiye'de öğrencilerin yüzde 59'u dinlediğini, yüzde 39'u da okuduğunu anlamıyor. Araştırma, özel ve devlet okulları arasındaki farkı da ortaya koyuyor. Öğrenci başarısını izleyen, eğitim ölçme ve değerlendirme kurumu Cito, Türkiye'de devlet okulları ile özel okullarda 1 ve 2’nci sınıf öğrencileri üzerine bir araştırma yaptı. 50 kişilik araştırma ekibi, 57 okulda 11 bin 575 ilköğretim öğrencisini 2 yıl boyunca izledi ve bir rapor yayınladı. Rapora göre, 1. sınıfa giden öğrencilerin yüzde 59'u dinlediğini anlamıyor.

ATO: Eğitimin karnesi kırık
ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türkiye'nin 2007-2008 yılı eğitim öğretim yılına da sorunlu başladığını kaydetti. ''Türkiye'nin Eğitim Karnesi Raporu''nu tanıtan Aygün, ''Türkiye'de hortumlanan kaynakların beşte biri bile eğitimin sorunlarını kökten çözerdi'' görüşünü dile getirdi. ATO'nun raporunda ise Türkiye'nin öğrenci başına düşen öğretmen sayısı bakımından Avrupa Birliği ortalamasının altında kaldığı ve öğretmen dağılımında bölgeler arasında büyük dengesizlikler bulunduğu ifade edildi. Rapora göre, İngiltere'de öğretmen başına öğrenci sayısı 21 iken, bu sayı Türkiye'de 26'ya çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious