İlköğretim öğrencilerine ucuz dizüstü bilgisayar

İlköğretim öğrencilerine ucuz dizüstü bilgisayar.16838
  • Giriş : 06.11.2008 / 23:39:00

İlkokul öğrencilerine yönelik özel dizüstü bilgisayarı önümüzdeki hafta piyasaya sunacak.İntel işbirliğinde piyasaya sunulacak bilgisayar, tamamen ilkokul öğrencilerin kullanımına göre tasarlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Datateknik'in PC pazarındaki markası Exper, ilkokul öğrencilerine yönelik özel dizüstü bilgisayarı önümüzdeki hafta piyasaya sunacak. İntel işbirliğinde piyasaya sunulacak bilgisayar, tamamen ilkokul öğrencilerin kullanımına göre tasarlandı. İlkokul çağında 2 milyona yakın öğrenci bulunuyor

Gıda devi Ülker'in de bünyesinde bulunduğu Yıldız Holding çatısı altında faaliyet gösteren Datateknik, 2009'da 450 bin Exper marka bilgisayar satmayı hedefliyor. Bu kapsamda Anadolu şehirlerinde yerel kampanyaların ve 2009 hedeflerinin paylaşıldığı bir dizi etkinlik gerçekleştiren şirketin Akdeniz'deki ilk durağı Antalya oldu.

Yeni ürünle ilgili bilgi veren Datateknik Satış ve Pazarlama Koordinatörü Cahide Akkuzu, ilkokul öğrencilerinin teknolojiyi kullanarak eğitim almalarını istediklerini söyledi. Yeni ürünle çocukların bilgisayarı daha hızlı ve severek öğreneceğini ifade eden Akkuzu, "Çocuklar, bu bilgisayarla anne baba hakimiyetinde belli sitelere ulaşabilecekler. Sevimli bir ara yüzü olan bilgisayar düşünce kırılmayacak. Ayrıca su geçirmeyen bir klavyeye sahip." bilgisini verdi.

İlkokul çağından itibaren çocukların dünyadaki akranları gibi teknolojiye ulaşmasını istediklerini belirten Akkuzu, ürünün fiyatına karar vermeden önce anne-babalara, 'ilkokul çağındaki çocuklarınıza bir bilgisayar alıyor olsanız kaç para ödemeye hazırsınız' diye sorduklarını aktardı. Akkuzu, "Bizim düşündüğümüzün üzerinde bir rakam ortaya çıktı. Ama biz daha ucuza satacağız." dedi.

Exper, 450 bin bilgisayar satış hedefiminin üçte birlik bölümünü dizüstü bilgisayardan sağlamayı planlıyor. Uzmanlar, mevcut bilgisayar pazarında da masaüstü bilgisayarların hakimiyetini dizüstü bilgisayara bıraktığına işaret ediyor. Şirket, masaüstü bilgisayar pazarında yüzde15'lik bir paya sahip. 2006 ve 2007 yıllarında kişisel bilgisayar masaüstü ürün kategorisinde 1. sırada yer aldı. 5 yıl içinde masaüstü ve dizüstü toplam pazarından yüzde 25'in üzerinde pay almayı hedefliyor.

KRİZ ORTAMINDA ÇIKIŞ YAPACAĞIZ

Konuşmasında, yaşanan ekonomik krizin bilişim sektörü üzerindeki etkilerine de değinen Akkuzu: "Kriz ortamında Datateknik olarak en büyük avantajlarımızdan biri arkamızdaki Yıldız Holding gücü. Ülker gibi Türkiye'nin en güçlü ve değerli markalarından birine sahip olan Yıldız Holding bize güç sağlıyor. Exper markasının bu kriz ortamında çıkış yapmasını bekliyoruz. Çünkü kriz ortamları herkesin parasının karşılığını daha çok aradıkları, seçimlerde titiz oldukları bu dönem." şeklinde konuştu.

Datateknik Satış Direktörü Koray Kurhan ise sektörde ciddi bir rekabet olduğuna işaret ederek, tüketicinin de bilinçli olması gerektiğini dile getirdi. "Ucuza satılan bilgisayarların kalitesinin çok iyi incelenmesi gerekiyor." diyen Kurhan, kriz nedeniyle daralan pazarda daha aktif olan, kalitesinden taviz vermeyen ve dinamizm üreten firmaların kazanacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*