İlköğretim okulunda Ebrûli günler

İlköğretim okulunda Ebrûli günler.37608
  • Giriş : 01.06.2009 / 16:48:00

İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu tarafından “Ebru Günleri” adı altında geniş katılımlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik 1-5 Haziran tarihleri arasında devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Törene Gaziosmanpaşa Kaymakamı Ferhat ÇAĞLAR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet HACIOĞLU, Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref KOÇ Daire Amirleri, Okul- Kurum Müdürleri, Öğretmenler, Veliler, Öğrenciler ve Basın mensupları katıldı. Programa katılamayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar ve yardımcıları, İlköğretim Genel Müdürü ve diğer davetliler telgraf göndererek etkinlik için okul müdürü Mustafa Küçüktepe' yi kutladılar.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Okul Müdürü Mustafa KÜÇÜKTEPE kısa bir konuşma yaptı. Okul Müdürü: “Ebru günleri açılış törenimize hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Ebru, yoğunlaştırılmış sıvı üzerine renklerin sınırsız değişimlerle birbirleriyle kucaklaşması, kaynaşması, dans etmesidir. Ebru sanatının gizemi sanatçıyı dünyanın tüm sıkıntılarını aşmaya iten bu sanattaki akıcılık, dinamiklik, sonsuz şekilleri deneme fırsatı vermesinden kaynaklanmaktadır. Gökyüzünü dikkatle izlediğinizde kırmızı sarı vesair renklerin en ilahi tonları ile bulutlarda değişik ebruların şekillendiğini görebilirsiniz. Geçmişte insanlar gökyüzü güzelliğini yeryüzüne indirerek bu harikulade tabloyu kağıt üzerinde ebedileştirip bizlere ulaştırmışlardır. Bizler öğrencilerimizi bu güzel miras ile buluşturup ebru sanatını onlara tanıtarak geleceğe olan sorumluluğumuzu bir nebze de olsa yerine getirmenin mutluluğunu birlikte paylaşmaktayız. Daha önce defalarca değişik açılış ve etkinliklerde birlikte olduk. Ancak bugünkü etkinliğimiz diğerlerinden daha anlamlı ve daha farklıdır. Bu gün sanatsal bir etkinlik için buradayız. Bir gösteriden öte hepimizin özellikle de öğrencilerimizin bizzat içerisinde olacağı bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Atatürk şöyle diyor: “sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Öğrencilerimiz bir hafta boyunca sanatı sanatçıyı tanıyacak hatta o sanatın bizzat içine gireceklerdir. Yaklaşık iki bin öğrencimiz yüzyıllardır süregelen bir sanat dalını burada görüp yaşayacakladır. Böylece öğrencilerimizin içinde var olan sanatsal yetiler ortaya çıkacaktır.” dedi.

Ebru sanatının tanıtımı ve örneklerinden oluşan bir barkovizyon gösteriminin ardından protokol konuşmaları yapıldı. Konuklar böylesine bir etkinlikten dolayı çok mutlu olduklarını, etkinliği düzenleyen okul müdürüne ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Protokol konuşmalarının ardından ebru sanatçısı Bora ÖZPEKER, değişik ebru örnekleri yaparak konuklara ebrunun ayrıntılarını ve güzelliklerini gösteren bir gösteri sundu. Konuklar da önceden hazırlanmış teknelerin başına geçerek ebru denemesi yaptılar. Konuklar böyle bir sanatı ilk defa deneyerek yaptıklarından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını açıkladılar. Konuklardan sonra öğrenciler tüm hafta boyunca ebru yapmaya devam edecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*