İlköğretimde e-kayıt fiyaskosu

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

İlköğretimde bu yıl ilk kez uygulanan 'İnternetten kayıt'la yerleştirme sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'na tam bir şok yaşattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, özellikle adres konusunda yanlış bilgiler verildiğini tespit etti.

Bu sene ilköğretime başlayacak öğrenciler için e-kayıt sonunda yapılan yerleştirmelerin dün açıklanması beklenirken, yüzde 10’u bulan sahte kayıtlar nedeniyle sonuçların duyrulmasında gecikme yaşandı.

İnternet aracılığı ile yapılan yaklaşık 300 bin kaydın 35 bininde velilerin sahte bilgiler verdiği tespit edildi.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre, verilen yanlış bilgilerin büyük çoğunluğunun adreslere ilişkin olduğu görüldü. “En iyi okul, en yakın okuldur” sloganı ile yola çıkan Milli Eğitim Bakanlığı, e-kayıt yöntemi ile öğrencilerin ikametgah adresine en yakın okula gönderilmesini zorunlu tutmuştu.

Anne babaların bu zorunluluğu sahte bilgiler vererek aşmaya çalıştığı, ilçe kayıt komisyonları ile muhtarlıkların ortak çalışması sırasında ortaya çıktı.

Bazı velilerin, kayıt sırasında olmayan adresleri veya dede, amca, hala gibi akrabaların oturdukları yeri ikametgah adresi olarak gösterdikleri anlaşıldı.

Üç ya da dört ailenin aynı adreste oturuyor gözükmesinin de yine bu konuda başvurulan bir yöntem olduğu belirtildi.

Geçersiz bilgileri giren veliler, yerleştirme sonucunu öğrenmek üzere internete girdiğinde, verilen bilgilerde hata olduğu uyarısı ile karşılaşacak.

Geçersiz kayıtların düzeltilmesi için 1 hafta süre verecek olan Milli Eğitim Bakanlığı, hata düzeltilmediği takdirde yargı yoluna başvuracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious