İlköğretimde e-kayıt kardeşleri ayırdı

İlköğretimde e-kayıt kardeşleri ayırdı.10651
  • Giriş : 08.06.2009 / 11:12:00

Bakanlık bir kardeşin okuduğu okul, ailenin adres bölgesinde değilse, diğer kardeşin aynı okula yazılma hakkını kaldırdı. Veliler çocuklarını işyerlerine yakın okullara kaydettiremeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı'nın internetten kayıt sisteminde yaptığı değişiklikler velileri üzdü. Bakanlık bir kardeşin okuduğu okul, ailenin adres bölgesinde değilse, diğer kardeşin aynı okula yazılma hakkını kaldırdı. Veliler çocuklarını işyerlerine yakın okullara kaydettiremeyecek

MEB'in kayıtlar öncesinde yayınladığı kılavuzda getirdiği bazı kurallar velilerin tepkisine neden oldu. Başta okul müdürleri olmak üzere İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Bakanlığa şikayet yağdı. Anne babalar bir an önce sistemin değiştirilmesini istedi.

Velilerin, iş yerlerine yakın okullara çocuklarını kaydettirme olanağına bu yıl son verildi. MEB kılavuzunda yer alan uyarıyla da işyerine yakın okulun tercih edilmesinin önüne geçildi. Böylece veliler, iş çıkışında kendilerine yakın bir okuldan çocuklarını alamayacaklar.

Bu yıla kadar ilköğretim okulları kayıtlarında veliler, adres bölgelerinde olmasa dahi bir başka okulda okuyan çocukları varsa, bu okula kardeşini de kaydettirebiliyorlardı. Bakanlık, adres bölgesi dışındaki kardeşleriyle aynı okula gitmek isteyen öğrencilerin de kesinlikle kaydedilmemesini istedi.

BUNUN NERESİ PEDAGOJİK

Bakanlık, öğrencinin anaokulunu okuduğu ilköğretim okulunun, ailenin adres bölgesinde olmaması halinde de kaydının yapılmamasını istedi. Bu yıla kadar uygulamada olan sistemle, öğrenciler adres bölgelerinde olmasalar da okudukları anaokulunun ilköğretim bölümüne devam edebiliyordu. Velilerin, Bakanlığa başvurarak, 'Çocuğumuzu alıştığı, tanıdığı okuldan neden ayırıyoruz. Bunun neresi pedagojik' şeklinde tepki gösterdiği ifade edildi.

Kayıtların otomatik olarak yapılmasına karşın bazı veliler de adres değişikliği yapınca zor durumda kaldılar. Adrese Dayalı Nüfus Sitemi'nde adres değişikliği işlense de adresini değiştiren velilerden fatura, noter onaylı kira sözleşmesi, tapu gibi belgelerin istenmesi tepki çekti. Veliler bu uygulamaya da 'Devlet kendi sistemine neden güvenmiyor' diyerek şiddetle karşı çıkıyor.

OKUL BÖLGESİNE HÜCUM

Öte yandan Bakanlığa, 1 hafta içinde İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden bazı ilginç bilgiler de ulaştı. Bazı velilerin çocuklarını istedikleri bölgedeki okula yazdırmak için o bölgeden geçici ev tutma yoluna gittikleri bildirildi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu geçtiğimiz hafta valiliklere gönderdiği bir yazıyla öğrencilerin oturdukları mahallenin okuluna kaydolmasını istemişti.

Yazıda okullar arasında 'mevzuat, insan ve madde kaynağı' açısından bir fark olmadığını ileri sürülerek, 'Velilerimizce okul seçimine gidilmesi şehir trafiğini olumsuz etkilemekte, ailelere de ek bir mali yük getirmektedir. Aynı eğitim bölgesindeki bir okulun kapasitesinin çok üzerinde, diğerinin ise kapasitesinin altında hizmet vermesi kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını engellemenin yanında Bakanlığımızca da yapılan derslik planlamasını son derece olumsuz etkilemektedir' denilmişti.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*