İlköğretime 405 müfettiş yardımcısı alınacak

İlköğretime 405 müfettiş yardımcısı alınacak  .8094
  • Giriş : 26.01.2009 / 09:30:00

Milli Eğitim Bakanlığı, 3 bin ilköğretim müfettişinin yetersiz kalması üzerine, 405 müfettiş yardımcısı almaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

16 branştaki alım için nisan veya mayıs ayında yazılı sınav yapılacak. Sınavda 100 üzerinden 70 alanlar, kontenjanlara göre mülakata girecek. Sınıf öğretmenliğine 160, İngilizceye 20, matematik, fen, sosyal bilgiler ve din kültürüne 25, Türkçeye 35, diğer branşlara ise 90 kontenjan ayrıldı. Bakanlık, 2006'da 70, 2007'de ise 312 ilköğretim müfettiş yardımcısı almıştı.

Bu arada ilköğretim müfettişlerinin adı 'eğitim müfettişi' olarak değişiyor. MEB'in hazırladığı kanun değişikliği Bakanlar Kurulu'nda kabul edilerek Meclis'e gönderildi. Tasarıyla ilköğretim müfettişleri, 'eğitim-öğretim hizmetleri'nden 'genel idare hizmetleri' sınıfına alınacak. Söz konusu düzenlemeyi desteklediklerini belirten Eğitim Müfettişleri Sendikası Genel Başkanı Mehmet Pınardağ, "Kanun tasarısı imzaya açılınca Bakan Çelik beni arayarak müjdeyi verdi. Aslında taslak, il yerine bölge başkanlıkları kurulması gibi başka isteklerimizi de karşılıyordu ama Maliye karşı çıkınca onlar kaldı." dedi. İlköğretim müfettişleri, okulöncesi ve ilköğretimin yanı sıra rehberlik ve araştırma merkezleri, öğretmen evleri, millî eğitim yayın evleri ve Diyanet'in yaz Kur'an kurslarında da inceleme yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*