İlköğretimlerden Çin'e gönderilen resimler ödül aldı

İlköğretimlerden Çin'e gönderilen resimler ödül aldı.19653
  • Giriş : 12.04.2008 / 11:08:00

Türkiye'deki ilköğretim okullarından Çin'e gönderilen olimpiyat temalı resimler altın katılım ödülü kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 4. Çin Uluslararası Çocuk Sanat Festivali'ne Türkiye'deki ilköğretim okullarından gönderilen olimpiyat temalı 544 resimden 250'si seçilerek bu resimler altın katılım ödülüne layık görüldü.

Bugün ön tanıtımı yapılan festivalle ilgili düzenlenen törene Türkiye adına Pekin Kültür ve Tanıtma Müşaviri Oğuzhan Yurteri katıldı. Yurteri, Türk Milli Eğitim Bakanlığı'nın duyurusuyla yapılan çalışmaların ödüle layık görülmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Türk yetkili, bunun geleceğimizi bırakacağımız çocukların olimpiyatlar öncesi ülkeler arası dostluğa ve kardeşliğe verdikleri önem açısında çok anlamlı olduğunu dile getirdi. Yurteri'ye Çinli bir öğrenci Çin hat sanatıyla yazdığı büyük bir duvar kâğıdı hediye etti. Törende derece elde eden ülkelerin resimlerinin gösterildiği bir sine vizyon gösterisi de yapıldı.

Çinli yetkililer de festivale en çok katılımın Türkiye'den olduğunu belirterek, fazla katılımdan dolayı Türkiye'ye teşekkür etiler.

Dünya genelinden seçilen resimler 1 Mayıs'ta Çin Ulusal Kütüphanesi'nde yapılacak dev sergide gösterilecek. Çin ve Türkiye'nin resimleri fazla olduğu için bu ülkelerin resimleri ayrıca başka bir sergide birlikte sergileneceği bildirildi. Türkiye'ye verilecek ödül de bu festivalde takdim edilecek.

Festival dolayısıyla tüm ülkelerin ilköğretim öğrencilerinin olimpiyatlarla ilgili resim yapım Çin'e göndermeleri istenmişti. Türkiye'nin altın madalya alarak birncili olduğu yarışmada, ikinciliği 166 resim gönderen ve bunlardan 51'i seçilen Ukrayna, üçüncülüğü ise 141 resim gönderen ve bunlardan 36'sı seçilen Slovakya kazandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious