İlkokul mezunları da ehliyet veriliyor

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Ehliyet almak için 8 yıllık ilköğretim mezunu olma şartı getiren düzenlemede geri adım atılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teklifin Genel Kurul’da kabul edilerek yasalaşması durumunda, ilkokul mezunları 2 yıl içerisinde başvuru yaparak ehliyet alabilecekler.

8 yıllık eğitim görmeyenlerin ehliyet almasını engelleyen yasal düzenleme, 5 yıllık ilkokul mezunlarının bu belgeyi almak için yurtdışına gitmelerine neden oluyordu. AK Parti, CHP ve Anavatan milletvekillerinin aynı sorunu giderme doğrultusunda verdikleri kanun teklifleri İçişleri Komisyonu’nca görüşülerek kabul edildi. Teklife göre, ilkokul mezunu olanlara kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl süre ile ehliyet alma veya ehliyetlerini değiştirme hakkı tanınıyor. Kabul edilen teklif, Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngörüyor. A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanlarda aranan en az ortaokul veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olma şartı, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl süreyle aranmayacak ve ilkokul mezunu olmaları yeterli sayılacak. Teklifin gerekçesinde ise yürürlükteki Karayolları Trafik Kanunu uyarınca ilkokul mezunlarının ehliyet alamadığı belirtilerek, bunun mağduriyete yol açtığı kaydedilmişti.

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bazı taşra kuruluşlarının yerel yönetimlere devredilmesini öngören kanun tasarısı da komisyondan geçti. Tasarıyla il, ilçe ve beldelerde bulunan kütüphane, kültür merkezi, danışma bürosu, güzel sanatlar galerisi ve müzeler belediyelere veya il özel idarelerine devrediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious