İlkokulu bitiremedi Nobel'i aldı

  • Giriş : 12.10.2007 / 08:34:00

‘Altın Defter’ kitabının yazarı İngiliz Doris Lessing kazandı. 88 yaşındaki Lessing, bu ödülü alan en yaşlı yazar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü, İngiliz yazar Doris Lessing’in (88), oldu. İsveç Bilim Akademisi’nden yapılan açıklamada, “Lessing, parçalanmış bir uygarlığı şüphecilik, tutku ve hayal gücüyle ele alan kadın hareketini destansı bir dille anlatan Lessing’in, 1962 yılında yayımlanan ‘Altın Defter’ romanı bir dönüm noktasıydı. Gelişmekte olan kadın hareketi bunu öncü bir çalışma olarak gördü. Kadın-erkek ilişkilerine 20’nci yüzyıl bakışı hakkında bilgi verdi” dendi.

88 yaşındaki Lessing Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan en yaşlı isim oldu. Geçen yıl bu ödülü kazanan Orhan Pamuk 57 yaşındaydı. Pamuk, Nobel için genç bir yaşta ödüle uzanmıştı. Nobel, böylece 24 yıl birden yaşlanmış oldu.

SON 10 YILDAKİ 2’NCİ KADIN

Yorumlar arasında ödülün son 10 yılda sadece bir kadın yazar tarafından alındığı, Lessing’in bu nedenle ödüle layık aldığı söyleniyor. Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan son kadın yazar 1996’da Polonyalı Wislawa Szymborska’ydı. Türkçe’de de ilgi gören ‘Altın Defter’ ve ‘Kanopus Arşivleri’nin yazarı Lessing, 1919 yılında ailesinin yaşadığı İran’da doğdu. Aile, daha sonra Zimbabwe’ye göç etti.

Floş royali buldum

Nobel Edebiyat Ödülü’yle 1 milyon 540 bin dolar (1 milyon 830 bin YTL) kazanan Lessing, haberi adı açıklandıktan yaklaşık 2 saat sonra öğrendi. Poker oyununa gönderme yapan Lessing, “Avrupa’daki tüm ödülleri kazanmıştım. Hepsini kazanmaktan sevinçliyim, tümünü... Bu, floş royal. Ödülü açıklandığı sırada alışveriş yapıyordum. Hak edilmiş bir ödül olduğuna inanıyorum, çok sevinçliyim” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious