İller hava kirliliği oranlarını saklıyor

  • Giriş : 03.02.2006 / 00:00:00

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2005 Kasım ayı verilerine göre Kayseri, Kütahya, Bursa-Orhangazi, Erzurum ve Amasya kükürtdioksit açısından havası en kirli yerler olarak belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Dr. Seyit Ahmet Okur ise, Kayseri'nin Türkiye'nin en kirli ili olmadığını ileri sürdü.
Bazı illerin hava kirliliği oranlarını 'kendilerini şirin gösterme' adına tam olarak vermediğini iddia eden Okur, "Eğer Türkiye İstatistik Kurumu'na gerçek sonuçlar verilmiş olsa havası Kayseri'den daha kirli illerin olduğunu göreceğiz." dedi.

Geçtiğimiz dönemlerde birçok ile gezi düzenlediklerini ve bu illerde otobüsten indiklerinde nefes almakta zorlandıklarını anlatan Okur, "Böyle olmasına rağmen ne hikmetse hava kirliliği oranlarına baktığımızda bu illerin değerleri düşük gösteriliyor" diyerek tepki gösterdi. Kayseri'deki ölçümleri Sağlık İl Müdürlüğü'ne bağlı 5 ayrı ekibin yaptığını belirten Okur, istatistik kurumuna da bu resmi verilerin iletildiğini bildirdi.

Hava kirliliğinin artmasındaki en büyük faktörün sobalı evlerde kullanılan yakıtlar olduğunu belirten Okur, kaloriferli binalarda yakılan gazı kontrol edebilmelerine rağmen sobalı evlerdeki yakıtları kontrol edemediklerini ve bununda hava kirliliğini artırdığını söyledi.

Doğalgaz kullanımına geçilmesine rağmen henüz il genelinin yüzde 40'ında gaz kullandığını dile getiren Okur, "Yakıtları kontrol edilemeyen sobalı evlerin büyük çoğunluğu ise henüz gaz kullanımına geçmedi. Bu nedenle hava kirliliği oranları artıyor. Bunun yanı sıra araçların eksozlarından çıkardıkları dumanda hava kirliliğine neden oluyor. Kayseri büyüdükçe araç sayısı da artıyor. Geçen yıl 130 bine yakın araç trafiğe kayıtlıydı bu yıl bu rakam daha fazla arttı" dedi. Bunlara rağmen Kayseri'de 2005 yılı Ocak ayında 244 olan kükürtdioksit (SO2) oranının 2006 yılı Ocak ayında 147.92'ye düşürüldüğünü açıkladı.

Duman oranının ise 2005 yılı Ocak ayına oranla 9 mikrogramlık bir artışla 117.19 olarak gerçekleştiğini kaydeden Dr. Seyit Okur, bu durumunda yeteri kadar rüzgar esmediğinden kaynaklandığını ifade etti. Hava kirliliği oranlarında kükürtdioksit için en yüksek rakamın 300, duman için de 400 mikrogram/metreküp olarak belirlendiğini vurgulayan Okur, Kayseri'deki oranların hiçbir zaman bu rakamlara çıkmadığını söyledi. Oranlar en yüksek seviyeye çıktığında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen acil müdahalelerin kademe kademe uygulamaya konulacağını aktaran Dr. Okur, hava kirliliğinin tamamen önlenebilmesi için doğalgaza geçişin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. TÜİK tarafından verilen istatistikte havası kirli olan şehirler sıralamasında Kayseri'den sonra gelen Kütahya'nın havasındaki kükürtdioksit oranının 105, bu oranın sıralamada üçüncü sırada yer alan Bursa-Osmangazi ve Erzurum'da da 98'er mikrogram/metreküp olduğu tespit edildi. TÜİK istatistiklerinde ayrıca, kış başlangıcında Amasya'nın havasındaki kükürtdioksit oranı 97, Uşak'ta 93, Konya'da 81, Bursa-Merkez'de 78, Yozgat'ta 76, Kırıkkale'de 73 miligram/metreküp olarak belirlendi.

Kükürtdioksit (SO2) ortalamalarında 2004 Kasım ayına göre en çok artış görülen il ve ilçe merkezleri sıralamasında, yüzde 138'lik artış ile Konya, yüzde 62 ile İzmir-Merkez, yüzde 57 ile Bolu, yüzde 50 ile Kocaeli-Körfez ve Samsun-Merkez, yüzde 46'lık artışla Yozgat ilk sıralarda yer aldı. Aynı dönemde Kütahya, Kırıkkale, Erzurum, Bilecik-Merkez ve Balıkesir'de hava kirliliğinde azalma görüldü.

TÜİK, Kayseri, Gaziantep, Bursa-Orhangazi, Kütahya ve Ankara'nın duman ortalamasının çok yüksek olduğunu belirledi.

Duman ortalamalarının en yüksek olduğu il ve ilçe merkezleri ve oranlarıysa Kayseri 142, Gaziantep 130, Bursa (Orhangazi) 100,

Kütahya 97, Ankara 89, Isparta 88, Konya 88, Amasya 87, Elazığ 76, Zonguldak 75.

Duman ortalamalarında 2005 yılı Kasım ayında, önceki yılın aynı dönemine göre en çok artış görülen yerlerin Kocaeli-Gölcük, Gaziantep, Elazığ, Kocaeli-Körfez ve Bolu olduğu, aynı dönemde Kütahya, Burdur ve Karaman ile Bilecik-Merkez ve Tokat, Sivas ile Bursa-İnegöl'de duman oranlarının azaldığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious