İmam nikahlı eşe tazminat hakkı

İmam nikahlı eşe tazminat hakkı.9759
  • Giriş : 14.11.2008 / 11:10:00

Borçlar Kanunu'nun 47. maddesinde yer alan 'manevi tazminat hakkı'nın içeriği yeniden düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Borçlar Kanunu'nun 47. maddesinde yer alan 'manevi tazminat hakkı'nın içeriği yeniden düzenlendi.

TBMM Adalet Komisyonu'nda 649 maddelik Borçlar Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri devam ediyor. Komisyon'da, mevcut Borçlar Kanunu'nda 47. maddede yeralan "aile" ile sınırlı olan manevi tazminat hakkı, tasarıda 55. maddede düzenlendi ve zarar görenlerin "yakınları" ibaresiyle değiştirilerek genişletildi.

Uzmanlar "nişanlısı ya da imam nikahlı eşi gazi ya da şehit olan kişi, bu yenilikten yararlanabilecek” değerlendirmesinde bulundular.

TBMM Adalet Komisyonu bugünkü toplantısında 649 maddelik tasarının 34 maddesini daha kabul ederek, 65. maddeye geldi. Komisyonda mevcut yasanın zarar görenlere ve ailelerine tazminatını düzenleyen 47. maddesindeki hükmü genişleterek toplumda önemli sonuçlar doğuracak bir değişikliğe imza attı.

Buna göre, Borçlar Kanunu'nu 47. maddesindeki, “hakimin, bir kimsenin hukuka aykırı olarak bedensel zarara uğraması veya ölmesi durumunda, zarar görene ya da ölenin 'ailesine' tazminat verilmesine" ilişkin hüküm tasarının 55. maddesinde "ailesine" yerine “yakınlarına” ibaresi getirilerek değiştirildi. Yeni düzenlemeyle “Hakim, bir kimsenin bedensel bütünlüğünün zedelenmesi durumunda, olayın özelliklerini göz önünde tutarak, zarar görene uygun bir miktar paranın manevi tazminat olarak ödenmesine karar verebilecek. Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde, zarar görenin veya ölenin yakınlarına da uygun miktarda manevi tazminat ödenmesine karar verebilecek."

Düzenlemenin, tazminat talebine ilişkin yenilik içerdiğini belirten uzmanlar, “Başta trafik kazaları olmak üzere, kişilerin gözünü, kolunu, bacağını kaybettiği olaylarda yakınlarına tazminat isteme hakkı getiriliyor. Bir kişi, 'Yakınımın kolu koptu, gözü kör oldu' diye tazminat isteyebilecek. Beraber yaşayıp aralarında resmi nikah olmayanlardan birisi, birlikte olduğu kişinin yasanın öngördüğü bir olayda zarar görmesi halinde tazminat istemiyle mahkemeye başvurabilecek. Yani nişanlısı ya da imam nikahlı eşi şehit olan kişi, bu yenilikten yararlanabilecek” değerlendirmesinde bulundular.
Öte yandan komisyon yarın da çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*