İmam Ozan'ın babası Bilge köyünde

İmam Ozan'ın babası Bilge köyünde.11283
  • Giriş : 20.05.2009 / 17:04:00

Bilge köyünde 4 Mayısta nikah töreni sırasında yaşanan saldırıda yaşamını yitiren 44 kişiden biri olan imam Kazım Ozan'ın babası İzzet Ozan, oğlunu kaybettiği topraklara geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Bilge köyündeki saldırının ardından oğlunun şehit düştüğü topraklara gelen imam Kazım Ozan'ın babası İzzet Ozan, Bilge köyüne giderek, burada yakınlarını kaybeden kişilerin acılarını paylaşmak istediğini söyledi.

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayısta nikah töreni sırasında yaşanan saldırıda yaşamını yitiren 44 kişiden biri olan imam Kazım Ozan'ın babası İzzet Ozan, oğlunu kaybettiği topraklara geldi.

Yediden yetmişe tüm köylülerin gönlünde taht kuran ve gerçekleştirdiği sosyal faaliyetlerle diğer din görevlilerinden farklı bir profil çizen imam Kazım Ozan'ın babası İzzet Ozan, Mardin Vali Yardımcısı Ferhat Özen ve İl Müftüsü Mehmet Kızılkaya'yı ziyaret etti.

İl Müftüsü Kızılkaya, ziyarette, köyde yaşanan saldırıda çok başarılı bir personelin yaşamını yitirdiğini, olay nedeniyle derin üzüntü içinde olduklarını ifade etti.

Kazım Ozan'ın 2 yılı aşkın süredir burada görev yaptığını belirten Kızılkaya, ''Köydekilerle iyi bir uyum içinde çok iyi bir performans göstermişti. Cemaati ve çocuklarla iç içeydi. Köydeki çocuklara matematik ve dini bilgiler öğreten bir görevlimizdi. Onun şehit olduğuna inanıyoruz. Görev başında ve görev mahallinde vefat etmiştir. Olay bizi çok üzdü'' dedi.

Ozan'ın isminin camiye verilmesi için çalışma başlattıklarını bildiren Kızılkaya, Mazıdağı Müftülüğüne talimat verdiklerini, Kazım Ozan'ın isminin Mardin merkez ile Mazıdağı ilçesinde yeni yapılan camiye verileceğini söyledi.

İmam Ozan'ın babası İzzet Ozan ise, oğlunun 2 yıl 5 ay Bilge köyünde görev yaptığını, bu sürenin bir kısmında kendisinin ve eşinin de köyde kaldığını anlattı. İzzet Ozan, oğullarını ziyaret ettikleri dönemde, onun çocuklar başta olmak üzere, tüm köy halkıyla kurduğu iyi iletişime de tanık olduklarını dile getirdi.

Oğlu Kazım Ozan'ın köylülerden, köylülerin ise oğlundan memnun kaldığını kaydeden Ozan, şöyle konuştu:

''Köylülerden çok memnundu ve köyde hiçbir sıkıntısı yoktu. Takdiriilahi diyoruz. Dini eğitim aldı ve iyi bir Müslüman gibi şehit oldu. Köydeki yaşantısını çok fazla anlatmazdı ama biz de köyde kaldığımız için tümünü biliyorduk. 2 yıl 5 ay köyde görev yaptı. Köylüler oradayken bize evlerini açtılar. Orada kaldığımız sürede bizi ağırladılar. Bize büyük ve sıcak bir ilgi göstermişlerdi. Köye gidip onların acısını paylaşmak istiyorum. Bunun için geldim. Oğlumun kalan eşyalarını da bu sayede alacağım. Bilge köyünde çocuğumuzun çok anısı var. Nasıl çalıştığını ve köylünün ona ne kadar değer verdiğini biliyorduk. Çocukların onu, onun da çocukları ne kadar çok sevdiğini biliyorduk. Onlarla kardeş gibi olmuştu. Oğlum çocuklarla iletişim kurmak için Kürtçe öğrenmişti. Derdini anlatabilecek kadar Kürtçe biliyordu. Bütün devlet yetkililerine ve Mardinlilere teşekkür etmek için geldik.''

Baba Ozan, köylülerin anma amacıyla ölüm yıl dönümlerinde etkinlik düzenlemeye karar vermeleri halinde, yaşadığı sürece bu törenlere katılacağını söyledi. Bu sırada gözyaşlarına hakim olamayan baba İzzet Ozan, güçlükle ayakta durabildi.

İzzet Ozan, daha sonra, Bilge köyüne hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*