İmam ve müezzinlere şan kursu

İmam ve müezzinlere şan kursu .16109
  • Giriş : 20.11.2008 / 18:27:00

Çanakkale’de görev yapan imam ve müezzinler, daha güzel ezan, dua, ilahi okumak için şan, diksiyon kursuna katılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Çanakkale'de, Müftülük ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde, imam ve müezzinlere yönelik şan ve diksiyon kursu açıldı. Çanakkale ile merkeze bağlı bazı köylerdeki camilerde görev yapan yaklaşık 40 imam ile müezzin, Müftülük Konferans Salonu'ndaki kursa katılıp, dua ve ilahileri daha iyi okuyabilmek için çaba harcıyor.

DİN MUSİKİYE KARŞI DEĞİL

Çanakkale Müftüsü Kamil Baran, güzel olmayan insan sesi bulunmadığını, ancak eğitimsiz sesten söz edilebileceğini belirterek, şunları söyledi: “Bizlerin halkımıza yaptığımız hizmette ses çok önemli. Peygamberimiz bile 'Kuran'ı seslerinizle güzelleştiriniz' diyor, musikiyi destekliyor. Siz bazı insanların 'Dinde musiki var mıdır, yok mudur?' demesine bakmayın. Dolayısıyla dinimiz buna karşı değildir.''

BAŞKA ÜLKEDE YOK

Baran, din görevlilerinin güzeli arayış içinde olduğunu ifade ederek “Türkiye dışında başka hiçbir İslam ülkesinde ezanın beş makamla okunduğu görülmez. Arabistan'da çok güzel Kuran ve ezan okunuyor ama makam değişikliği yok. Her zaman aynı makam var” dedi.

PERFORMANSA DAYALI SİSTEM

Kurs eğitmeni ve Çanakkale Halk Eğitim Merkezi müzik öğretmenlerinden Ahmet Türken, Diyanet İşleri Başkanlığı ile merkezin ortak çalışmasıyla düzenlenen etkinliğin, haziran ayına kadar devam edeceğini açıkladı. Aynı zamanda konservatuar mezunu olana Türken, dünyanın ciddi şekilde bir değişime gittiğini, bununla performansa dayalı sistemin ortaya çıktığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Eğer performansa dayalı sistemde yer almak istiyorsak, onu yükseltmek gerekiyor. Bu da altyapının iyileştirilmesi ile olur. Musikinin insanın doğumundan ölümüne kadar uzayan süreçte yapılanması var. İmam ve müezzinler seslerini en iyi şekilde kullanabilmek, daveti en iyi şekilde yerine getirebilmek için çaba gösteriyor. Amacımız en iyiyi bulmaktır. Din görevlilerimizin ağzından çıkan sözler, cemaatin kalbine güzel bir maneviyat havası verir. O yüzden sesin iyi şekilde kullanılması, kullanırken de bilinçli olunması gerekiyor. Bu, eğitimle olacak, gayretle olacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*