İmamlar camide kamera istemiyor

  • Giriş : 02.02.2006 / 00:00:00

Bir grup kadının camide başı açık Cuma namazı kılmasıyla birlikte başlayan tartışmalara imamlar da katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülke gündemini değiştirmek isteyenlerin camilerde şov yaptıklarının vurgulandığı mektupta imamlar Başbakan Erdoğan'dan sosyal haklarının iyileştirilmesini istemeyi de ihmal etmedi.
Türk Diyanet ve Vakıf Hizmetleri Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Diyanet Vakıf-Sen) Şube Başkanı Hilmi Şanlı ve sendika üyesi bir grup imam Başbakan Erdoğan'a mektup yazdı. Sendika binasında düzenlenen basın toplantısında mektubun içeriğini anlatan Şanlı, 'başı açık namaz kılan kadınlar' tartışmasına da değindi. Namazın İslam'ın 5 şartından biri olduğunu ve namazın şartlarının açıkça ifade edildiğini belirten Şanlı; "Ülkemizin birliğini ve beraberliğini bozmak isteyenler son günlerde ülke gündemine bomba gibi düşen kadınlı erkekli, başı açık namaz kıldığını zannedenler, misyonerlik müslümanlığının öncüleridir. Hz. Peygamberimizin cemaatle namaz kılma uygulaması ise öndeki safta erkekler sonra erkek çocuklar ve en son safta bayanlar yeralmıştır. O halde karışık olarak namaz kılmak mümkün değildir" dedi.

Başbakan Erdoğan'a yazdıkları mektubun içeriği hakkında da bilgi veren Hilmi Şanlı, din görevlilerinin fedekarca hizmet vermesine rağmen özlük haklarını yeterince alamadıklarını kaydetti. Şanlı ve arkadaşlarının Başbakan'a yazdığı mektupta şu görüşlere yer verildi:

"Din görevlisi, insamınızın acısını, mutluluğunu paylaşan, sosyal ve hayri hizmetlerde rehberlik yapan, insanımıza ve gelecek nesillerimize Allah, Peygamber, Vatan, Millet, Ana-Baba sevgisini hatırlatmaktadır. Bu memleketin huzur, barış ve asayişinde Diyanet'in ve ding örevlisinin de küçümsenemeyecek payı olduğu kanaatindeyiz. Gelişen dünya düzeni ve Avrupa Birliği münasebetiyle çıkarılan uyum yasaları dini ve sosyal hayatımızda yeni durumlar ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda ding örevlisi nasıl bir hizmet sunacaktır? Bu değişime din görevlisi hazır olmalıdır. Misyoner faaliyetlerin hertürlü imkana sahip olduğu günümmüzde moralsiz, imkansız ve donanımsız, kanunu bulunmayan Diyanet ve ding örevlisinin işi daha da zorlaşacaktır. Teşkilat kanununun diyanet çalışanlarının görüşlerinin alınarak hazırlanmasını, ding örevlilerinin aldıkları maaş ve özlük hakların yeniden eldeng eçirilmesini istiyoruz. Ding örevlilerinin maaşları zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri seviyeye yükseltilmeli, diyanet çalışanlarının yıllarca emek verdiği din ve din hizmetinden kaçmalarının önlenmesi ve camilerimizin din görevlisiz kalmaması konusunda gayretinizi sabır ve ümitle beklemekteyiz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious