İmamlar melek değil!

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Sakarya Müftüsü Sinan Cihan, din görevlilerinin küçük hatalarını büyülterek kamuoyu oluşturan ve yıpratan cami cemaatini uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi ile İl Müftülüğü'nün birlikte düzenlediği 'Olağanüstü Hallerde Din Hizmetleri' konulu panelde Sakarya İl Müftüsü Sinan Cihan, bu güne kadar imamları sıkıntıya sokan ancak pek dile getirilmeyen bir konuyu gündeme taşıdı. Her fırsatta imamı eleştiri yağmuruna tutan cami cemaatine sert çıkan Cihan, din görevlisine bakış açısının değişmesi gerektiğini vurguladı. Cihan, "Her önüne gelen dini bilgisi ve başka konularda söz sahibi olmadığı halde imamı tenkit ediyor. Kendi kusuruna bakmadan, imamın yaptığı küçük bir kusuru büyük bir kusurmuş gibi gösterip kamuoyu oluşturuyor. İmamın saygınlığını zedeliyor. Her fırsatta onu sıkıntıya sokmaya çalışıyor. Böyle bir yaklaşım doğru değildir." dedi.

Din görevlilerinin zor şartlarda görev yaptığını kaydeden Cihan, en azından cemaatin imamlara zaman zaman 'Allah razı olsun' demesi gerektiğini dile getirdi. Cihan şunları söyledi: "Ramazan ayında imamlar evlerine bile gidemiyor. Sahur, sonra sabah okuyacağı mukabele, vaaz, akşam, teravih derken özellikle Ramazan ayında din görevlileri çocuklarına bile vakit ayıramıyor. Böylesine fedakarca çalışan imamların küçük hatalarını büyülterek kamuoyu yapmak doğu değil. İmamda sonuçta bir insan. Hataları olabilir. Olmasaydı melek olurdu."

SADECE MAAŞI İÇİN İMAM OLMAYIN

Din görevlisi olmak isteyenlere de mesaj veren Cihan, başka yerde iş bulamadığı için sadece 'işim olsun' diye imam olanları eleştirdi.

İmamın 'cemiyet insanı olma' kabiliyetinin olması gerektiğinin altını çizen Cihan, "İmamlık görevi iyi ve kaliteli bir eğitim ve gönülden arzu ederek bilinçli seçilmelidir. Bu mesleği ekmek kapısı diye seçmek doğru değildir. " diye konuştu.

Müftü Cihan, olağanüstü hallerde kaliteli bir din hizmeti vermenin ancak olağan hallerde sağlıklı ve kaliteli bir din hizmeti vermekten geçtiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious