İmamlara İngilizce kursu

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

İzmir'in Tire ilçesinde müftülük, tarihî camileri gezen turistlerin orada vazifeli din görevlilerince İngilizce bilgilendirilmesi amacıyla kurs açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tire Müftüsü Bekir Derin'in talimatıyla müftülük binasında açılan kurs imam, müezzin ve diğer Diyanet personelinden büyük ilgi gördü.

Müftü Derin, konuyla ilgili açıklamasında 26 Ocak tarihinde başlayan ve nisan ayına kadar devam edecek olan İngilizce kursuyla müftülük personelinin çağa ayak uyduran, yetişmiş ve donanımlı olmasının amaçlandığını belirtti.

Ayrıca Avrupa Birliği'ne (AB) girme yolunda önemli adımlar atan Türkiye'de yabancı dilin olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri olduğunu vurgulayan Derin, "İmamların halkla daima iç içe ve göz önünde memurlar olması hasebiyle örnek olacak biçimde yetişmesi gerekir. Bunun başlıca gereklerinden biri de çağın yabancı dil bilmektir." dedi.

Derin, turistlerin tarihî camilerle ilgili merak ettikleri soruların cevabını bulması ve camilerin imamlar tarafından İngilizce olarak tanıtılmasının hem ülke tanıtımına katkı sağlayacağını hem imamların yabancı dil öğrenmesine vesile olacağını hem de diğer müftülükler için örnek teşkil edeceğini kaydetti.

Tire Müftülüğü'nde salı ve cuma günleri verilen dersler, saat 20.00'de başlıyor ve 4 oturum olarak devam ediyor.

Çevre köylerdeki imamlar dahi kursa katılmak için kilometrelerce yol katediyor. Kursun öğretmeni Şükrü Softa, kursiyerler İngilizce öğrenmeye çok meraklı ve istekli olduğu için derslerin verimli geçtiğini kaydetti.

Cüzi bir ücret karşılığında verilen kursa katılım ortalama 20 kişi civarında tutulmaya çalışılmasına rağmen yeni taleplerin karşılanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious