İmamlara kariyer imkanı doğdu

İmamlara kariyer imkanı doğdu.12045
  • Giriş : 02.04.2008 / 12:36:00

Diyanet'in 28 yıldır çıkarılması beklenen teşkilat yasasında çalışmalar tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kanunun yasalaşması halinde imam-müezzin ve vaizlere performans kriteri getirilecek.

Din hizmetlerinde ve personelin özlük haklarında iyileşmeler olacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, yeni teşkilat kanununun sadece özlük haklarında değil, birçok açıdan önemli açılım ve imkânlar getirdiğine dikkat çekti. Yeni yasayla bir üst göreve gelebilmek için din görevlisinin performans göstereceğini belirten Bardakoğlu, "Din görevlisi daha verimli olarak bilgisini geliştirecek.

Objektif sınavlara tabi tutulacak. Ayrıca birim, genel müdürlük ve başkanlık da müsteşarlık düzeyinde oluşturulacak. Bu sayede hem kurum çatısı hem de kurum personeli hak ettiği yere ulaşacak." dedi. Anayasa Mahkemesi'nin 1979'da Teşkilat Yasası'nı kısmen iptal etmesinden sonra 80 bine yakın personeli bulunan Diyanet'teki işlerin yönetmeliklerle yürütülmesi büyük sıkıntılara yol açıyordu.

Teşkilat yasası ile imam ve vaizlere kariyer sistemi getiriliyor. İmam ve vaizler 1 yıl süren adaylık döneminden sonra atanacak ve sınavla uzman imam, uzman vaiz, baş imam, baş vaiz statülerine yükselebilecek. Süleymaniye, Kocatepe, Selimiye, Bursa Ulucami gibi camilerde baş imamlar görev yapacak. Din görevlilerinin maaş ve tazminatları artırılarak diğer kamu görevlileriyle aralarındaki eşitsizlik giderilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious