İmar Bankası davasında nihai karar

İmar Bankası davasında nihai karar.12774
  • Giriş : 13.03.2008 / 20:36:00

İmar Bankası kayıtlarını yetkililere ibraz etmedikleri iddiasıyla yargılanan aralarında Kemal ve Yavuz Uzan'ın da bulunduğu 19 sanıklı davada karar açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

El konulan İmar Bankası kayıtlarını yetkililere ibraz etmedikleri iddiasıyla yargılanan sanıklardan 10'u çeşitli hapis cezalarına çarptırılırken, 9 sanığın beraatına, Kemal ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin dosyasının ayrılmasına karar verildi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, başka suçtan tutuklu sanıklar Mustafa Akar, Tacettin Pak ile tutuksuz sanıklar Erol Hürbaş, Birol Çilingir, Yaşar Avni Güral, Mehmet Koray Özkaya, Erdal Zeybek, Gürol Demirkol, Mustafa Say, Nuray Özel ve Nimet Hülya Talu katıldı.

Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, Bahattin Uzan'ın Merkez Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi, Tacettin Pak'ın İmar Bankası Genel Müdür Yardımcısı, Hilmi Başaran'ın İmar Bankası Genel Müdürü, Mustafa Akar'ın da Merkez Yatırım A.Ş Genel Müdürü sıfatıyla, bankanın belge ve kayıtlarını denetime ibraz etmediklerini, denetime engel olduklarını bildirdi.

Sanıkların eyleminin, 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 22. maddesinin 5. fıkrasında düzenlendiğini belirten mahkeme heyeti, sanıkları, suçu işleyiş şekillerini, konumlarını ve meydana gelen sonucun ağırlığını göz önüne alarak, 1 yıl 8'er ay hapis ve bin 666'ar YTL adli para cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti, sanıkların geçmiş halleri ve suç işleme konusundaki eğilimlerine göre, verilen bu cezaların ertelenmesi halinde ilerde bir daha suç işlemeyecekleri konusunda mahkemede kanaat oluşmadığını belirterek, sanıkların cezalarının ertelenmesine yer olmadığına karar verdi.

Sanıklardan Gürol Demirkol, Birol Çilingir, Yaşar Avni Güral, Erol Hürbaş, Çiğdem Karakoç ve Nuray Özel'i de aynı eyleme ilişkin 1 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, bu sanıkların cezalarının ertelenmesine hükmetti.

Bilge Doğru, Nimet Hülya Talu, Mehmet Koray Özkaya, Mustafa Say, Azmi Yılmaz, Suat Gusunali, Selahattin Bal, Erdal Zeybek ve Ahmet Özen'in beraatlarına karar veren mahkeme heyeti, Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Murat Hakan Uzan, Levent Yüce ve Yeşim Öztürk hakkındaki dosyanın da savunmaları alınamadığından ayrılmasını kararlaştırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious