İmar Bankası'nın bonozedeleri paralarını faiziyle alıyor

İmar Bankası'nın bonozedeleri paralarını faiziyle alıyor.8938
  • Giriş : 08.10.2007 / 09:30:00

İmar Bankası'nın 13 bin bonozedesi parasını % 28 faizle bugün almaya başlayacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İmar Bankası’ndan karşılıksız hazine bonosu alıp, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) başvuruda bulunan 13 bin 72 kişiye 8 Ekim Pazartesi günü (bugün) ödeme yapılmaya başlanacak. Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla bonozedelere toplam 499 milyon 938 bin 221 YTL ödeme yapılacak.

Ödeme tutarının içinde, TÜFE endeksleri esas alınarak brüt yüzde 33.14 üzerinden yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapıldıktan sonra net yüzde 28.16 oranında hesaplanan faiz de yer alıyor. Anapara ve net faiz toplamı, hak sahipleri adına Ziraat Bankası nezdinde açılacak hesaplara aktarılacak. Ödemelerin yapılabilmesi için evraklarda herhangi bir eksiklik bulunmaması gerekiyor.

Ödeme için gerekli belgeler arasında; vatandaşlık numarası bulunan resmi kimlik belgesi veya pasaportun aslı ve ikametgah belgesi Ziraat Bankası’na ibraz edildikten sonra, gerekli evraklar ve hesap cüzdanı banka tarafından hazırlanacak. Ödemenin yapılabilmesi için hak sahiplerinin Bakanlar Kurulu’nun belirlediği taahhütname ve ibranameyi kayıtsız şartsız imzalaması gerekiyor. Yeni başvuranlar ile eksik evrağı tamamlayanların yer alacağı ikinci etap ödemenin de Ekim ayı içinde yapılması planlanıyor.

Mahkemeye dayalı başvurular SPK’ya

İtilaflı durumdaki hesap sahipleri ise bugün başlayan ödemeden yararlanamayacak. Mahkeme ve icra takiplerine dayalı başvurular BDDK veya SPK’ya yapılacak. Açıklamada, “Bakanlar Kurulu Kararı’na göre TMSF’nin mahkeme kararlarına veya icra takiplerine dayalı ödeme taleplerini yerine getirmesi mümkün değil. Bu tür taleplerin doğrudan BDDK veya SPK’ya yapılması gerekiyor” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious