İmar cezaları kesinleşti

İmar cezaları kesinleşti.4702
  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Yargıtay, İmar Bankası davasında, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, aralarında Bahattin Uzan'ın da bulunduğu sanıklar hakkında verdiği mahkumiyet ve beraat kararlarını onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, “Suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak” suçundan Bahattin Uzan, Hilmi Başaran, Tacettin Pak, Yeşim Öztürk ve Mustafa Akar'a eski TCK'nın 313. maddesi uyarınca verilen 1 yıl 8'er aylık hapis cezalarını onadı. Yüksek Mahkeme, “ihtilasen zimmet” suçundan Hilmi Başaran hakkındaki 17 yıl 6 ay, Bahattin Uzan ve Mustafa Akar hakkındaki 15 yıl 6 ay 20 gün, Yeşim Öztürk hakkındaki 14 yıl 7 aylık hapis cezalarını da yerinde buldu. Tacettin Pak'ın, “ihtilasen zimmet” suçundan 13 yıl 5 ay 10 günlük hapis cezası ise 13 yıl 7 ay 10 gün şeklinde düzeltilerek onandı.

Daire, Hilmi Başaran'a 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 22/2. maddesinde tanımlanan, “düzeltici, iyileştirici ve kısıtlayıcı önlemleri almamak suretiyle talimatlara aykırı davranmak” suçundan verilen 3 yıl 4 aylık hapis cezasını da yerinde buldu, ancak hak mahrumiyetleriyle ilgili eski TCK'ya göre kurulan hükmü yeni TCK'ya göre uyguladı.
Yüksek Mahkeme, tutuklu sanıkların avukatlarının tahliye taleplerini reddetti.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, beraat eden sanıklar hakkındaki kararları da onarken, haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan Hakan, Kemal ve Yavuz Uzan'ın dosyalarının tefrik kararıyla ilgili temyiz istemlerini ise bu kararın temyize tabi olmadığı gerekçesiyle kabul etmedi.

Yüksek Mahkeme'nin bu kararıyla İmar Bankası davasındaki karar kesinleşmiş oldu. Daire, dosyayı bundan sonraki yasal işlemler için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious