İmarzededen 2 bakana ölüm tehdidi

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 2 bakana suikast yapılacağı konusunda verdiği istihbarat bilgisi üzerine İstanbul polisi alarma geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MİT tarafından 3 hafta önce gönderilen "Çok gizli" kodlu yazıyı değerlendirmeye alan polis, Başbakan Yardımcıları Abdüllatif Şener ile Mehmet Ali Şahin’i öldürmeyi planladığı öne sürülen makine mühendisi Adnan Erdem’i gözaltına aldı. 2003’te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmeden önce İmar Bankası’ndan bono alan Erdem’in, Şener ve Şahin’i, Danıştay’ın paraların geri ödenmesine karar vermesine rağmen, hükümetin hazırladığı kararnameye imza atmadıkları gerekçesiyle öldürmek istediği ve tehdit telefonları açtığı bildirildi.

TUTUKSUZ YARGILANACAK İhbarın ardından, eylemin organize bir suç örgütü tarafından yapılabileceği değerlendirilerek soruşturma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne verildi. Ekipler, Adnan Erdem’in Fatih’te oturduğu evi tespit ederek gözaltına aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çok gizli yürütülen soruşturma sonrasında Fatih Adliyesi’ne çıkartılan Erdem, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Erdem adliyede verdiği ifadesinde şunları söyledi:

ÖLDÜRECEĞİMİ SÖYLEDİM "Mercedes fabrikasında mühendis olarak çalışırken, 2000 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işsiz kaldım. İşten çıkartıldığımda aldığım tazminatım ve ailemin elindeki birikimlerle birlikte İmar Bankası’ndan 85 bin YTL’lik hazine bonosu aldım. Hazine bonosunun karşılıksız olduğunu bankaya el konulunca öğrendim. Yasal yoldan bir sonuca ulaşamadık. Danıştay’ın bonozedelerin zararının ödenmesi ile ilgili verdiği karara rağmen hükümet paraların ödenmesi için düzenlemeyi yapmadı. Abdüllatif Şener ve Mehmet Ali Şahin’in ilgili kararnameye imza atmadıklarını öğrendim. Kendileri ile görüşmeye çalıştım. Zorluklarla karşılaşınca 2 bakanı da öldüreceğimi söyledim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious