IMF, 7'nci gözden geçirme için eylül ayında gelecek

  • Giriş : 03.08.2007 / 08:40:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:43:01

IMF, 7’nci gözden geçirme için eylül ayında Türkiye’ye gelip, bütçedeki yeni tasarruf önlemlerini test edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IMF 7'nci gözden geçirme çalışmalarını yapmak üzere eylül ayında Türkiye'ye geliyor. Eylüldeki çalışmalarda 2008 yılı bütçe hedefleriyle, 2007 bütçesinde yeni alınan ek tasarruf önlemleri ele alınacak. Maliye Bakanlığı'nın, 2007 yılı bütçe açığını 16.8 milyar YTL'den 8.5 milyar YTL'ye düşürülmesini hedefleyen kemer sıkma operasyonunu IMF ile karşılıklı müzakere içerisinde gerçekleştirdiği bildirildi. Kamuda yıl sonuna kadar yaklaşık 8.3 milyar YTL tutarında ek tasarruf yapılmasını öngören bütçe revizyonu çalışmaları sırasında IMF ile sürekli telefon teması içerisinde olduklarını belirten Maliye yetkilileri, faiz dışı fazla, harcamalar ve gelirler konusunda IMF ile herhangi bir anlaşmazlığın söz konusu olmadığını ifade ettiler. Yetkililer şunları söyledi:

EK TEDBİR OLABİLİR

“Mali disiplin çerçevesinde alınabilecek her türlü tedbiri aldık. Bütçe dinamik bir süreç. Önlemlerin bir bölümü IMF ile mart başında kararlaştırdığımız tasarrufları, diğer bölümü de mayıstemmuz dönemindeki gelişmelerin yansımalarını içeriyor. Yeni rakamlarla diyoruz ki, “2007 bütçesi yıl başındaki ödeneğinin altında kalacak.” Bütçe açığı düşecek, daha yüksek faiz dışı fazla elde edilecek. Tabi bunlar bizim hedeflerimiz. Önemli olan gerçekleşme. IMF eylül ayında geldiğinde 8 aylık bütçe performansını görecek. Eğer hedeflerde sapma olacağı görünürse, IMF o zaman bugünkülere ilaveten ek önlem isteyebilir. O zaman biz de bazı yatırımcı kuruluşlarımızdan belirli miktardaki işlerini biraz yavaşlatmalarını isteyebiliriz. Ancak buna gerek olacağını pek sanmıyoruz.”

BÜYÜK HARCAMA BİTTİ

Bütçe açığını düşürecek tasarruflar hakkında da bilgi veren Maliye yetkilileri, yılın ilk yarısında büyük harcamaların tamamlandığını, ikinci yarıyılda maaş ödemeleri ve zorunlu cari giderler dışında hiçbir harcamaya izin verilmeyeceğini söylediler. Yetkililer, “İlk 6 ayda büyük harcama yapan Sağlık, Tarım, Bayındırlık, Enerji ve İçişleri bakanlıklarıyla Kredi Yurtlar Kurumu'nun ikinci dönemde hiçbir harcaması yok. Örneğin ödenen tarımsal destekler Tarım Bakanlığı harcamalarının zaten yüzde 90'ını oluşturuyordu. Dolayısıyla hedefleri tutturmakta zorlanmayız” dediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious