IMF, ‘Elektrikte zam yapın' dedi, gitti

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Heyet, elektrik üreten KİT’lerin mali yapısını güçlendirecek ‘zam’ sözünü alamadı, gözden geçirmeyi bitirmeden gitti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

IMF Stand-by anlaşması kapsamında yürütülen 6. Gözden Geçirme süreci KİT’lere takıldı. Dün sabah IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyet Ankara’dan ayrıldı ama gözden geçirme tamamlanamadı. Edinilen bilgilere göre, gözden geçirme görüşmeleri, hükümetin yıllardır ertelenen zamlarla finansal durumu zayıflayan KİT’lerdeki fiyat ayarlamalarına yanaşmaması nedeniyle tıkandı. Özellikle enerji KİT’leri arasındaki bilanço içi borç-alacak ilişkisine ikna olmayan IMF’nin özellikle enerji KİT’leri ve TMO için, “KİT’ler finansal açıdan zayıf. Finansal durumlarının iyileştirilmesi, bunun için de fiyat ayarlamaları gerekli” dediği öğrenildi. Görüşmelerde faiz dışı fazla hesabında KİT’lere ait yüzde 1.5 oranındaki tutarın tutturulamaması temel konu oldu.

Gözden geçirme de bu nedenle tamamlanamadı. Açıklamada, “Teknik çalışmaların en kısa sürede sonuçlandırılıp gözden geçirme çalışmalarının tamamlanması beklenmektedir” denildi.

Kamu harcamaları gözaltında
Gözden geçirme görüşmelerinde üzerinde tartışılan temel konulardan birini “Kamu harcamaları” oluşturdu. Bu kapsamda harcamaların bütçe hedefleri içinde kalmasını teminen harcamalara sınır konulması üzerinde anlaşıldı. Bu kapsamda özellikle “Sağlık harcamaları” üzerine geçtiğimiz yılın son 3 ayında konulan kısıtlar da 2007 boyunca devam edecek. Bu konu açıklamada yansımasını şöyle buldu:

“2007 yılı kamu maliyesi hedeflerine ulaşılmasını teminen alınabilecek harcama tedbirleri tespit edilmiştir. Sağlık harcamalarının 2007 yılı program öngörüleri dahilinde kalmasını ve bu harcamaların etkinliğinin kalite ve hizmete kolay erişim imkanından ödün vermeksizin artırılmasını sağlayacak adımlar belirlenmiştir.”

Harcamalarla ilgili tedbirin, faiz hariç harcamalara “tavan” getirilmesi olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious