IMF, son gözden geçirme için gelecek

IMF, son gözden geçirme için gelecek.20346
  • Giriş : 23.03.2008 / 09:12:00

Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin, mevcut stand-by anlaşması çerçevesinde son gözden geçirme çalışmaları için önümüzdeki haftalarda Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınan bilgiye göre, IMF Türkiye Masası uzmanlarından oluşan heyetin, birleştirilmesi öngörülen son iki gözden geçirmenin tamamlanmasına yönelik çalışmalar yapacağı belirtiliyor.

Mevcut gözden geçirmenin alt koşullarının hemen hemen tamamlandığını, niyet mektubunun da hazır olduğunu, bir tek Sosyal Güvenlik Reformu gibi yapısal reformun kaldığını bildiren yetkililer, IMF uzmanlarıyla, daha çok, son gözden geçirmeye ilişkin çalışmaların gerçekleştirileceğini vurguluyorlar.

-3,4 MİLYAR DOLAR KREDİ ALINACAK-

IMF ile mevcut stand-by anlaşması çerçevesinde, geriye yaklaşık olarak 3,4 milyar dolarlık bir kredi imkanı kalırken, bu kredi, tek parça halinde, iki gözden geçirmenin birleştirilmesiyle kullandırılacak.

Verginin tabana yayılmasını sağlayacak ve gelir idaresini daha da etkinleştirecek adımların da önemli olduğunun altını çizen yetkililer, ancak IMF'nin, şu aşamada, Sosyal Güvenlikteki ilerlemeye daha öncelik verdiğini vurguluyorlar.

IMF, gözden geçirmelerin tamamlanabilmesi için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasında değişiklik öngören tasarının yasalaşması şartını öne sürüyor.

-''İHTİYATİ STAND-BY SEÇENEĞİ AĞIR BASIYOR''-

Öte yandan, Türkiye'nin, mayıs ayında sona erecek olan 19. Stand-By anlaşmasını tamamlamasının ardından IMF ile yapacağı yeni anlaşma seçeneklerinden ilkini ''program sonrası takip mekanizması'', ikincisini ise mali fon içermeyen ''ihtiyati IMF programı'' oluşturuyor.

IMF ile mevcut 19. Stand-By düzenlemesi, mayıs ayında sona erecek.

Mevcut 19. Stand-by düzenlemesinin yerini alması beklenen, yeni programın alternatifleri görüşülürken, mali destek içermese de yine bir anlaşmanın mutlaka yapılacağı vurgulanıyor.

Yetkililer, küresel likidite koşulları da düşünüldüğünde, ihtiyati stand-by seçeneğinin ağır bastığını vurguluyorlar.

-İHTİYATİ STAND-BY NEDİR?-

''İhtiyati Stand-by'' seçeneğinde; IMF ile bir stand-by anlaşması yapılacak, bu kapsamda, yine programlanmış gözden geçirmeler olacak.

Ancak bu düzenlemede yer alacak olan kredi, kullanılması taahhüt edilen bir kredi olmayacak. Yani gözden geçirmeler sonrasında Türkiye'nin hak edeceği kredi hakkını kullanıp kullanmaması, yine Türkiye'nin inisiyatifinde olacak.

IMF'nin, Türkiye açısından halen en uygun koşullu finansman imkanı yaratan bir kuruluş olduğuna vurgu yapan yetkililer, böyle bir anlaşmada, Türkiye'nin likidite sıkışıklığı çektiği zaman IMF'den acil kredi çekebileceğini belirtiyorlar.

Bu anlaşmada, Türkiye'nin kredi ihtiyacı duymaması halinde ise normal gözden geçirmeler onaylanıp, Türkiye IMF'den kredi almayacak ama uyguladığı program uluslararası bir desteğe sahip olacak.

-PROGRAM SONRASI İZLEME NEDİR?-

''Program Sonrası İzleme'' seçeneği kabul edilirse, normal bir düzenleme kapsamında olduğu gibi, yılda birkaç defa (bu Türkiye ile IMF arasında uzlaşılacak bir ziyaret programı çerçevesinde gerçekleştirilecek) IMF heyeti Türkiye'ye gelerek, çalışmalar yapacak ve Türkiye ekonomisine ilişkin raporlar düzenleyecek.

Bu raporlar, uluslararası yatırımcılar ve finans kuruluşları tarafından takip edilecek ve Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programın kredibilitesi açısından önem taşıyacak.

Bunu daha çok, stand-by düzenlemesini tamamlayan ülkeler uyguluyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious