IMF 2.7 milyar dolarlık paket istedi

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

IMF, 6’ncı Gözden Geçirme görüşmelerinin tamamlanması için Türkiye’den 2.7 milyar dolarlık ek tedbir paketi istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hazırlanacak pakette zam ve vergi yok, kemer sıkma var

Devlet Bakanı Ali Babacan, GSMH’nin yüzde 0.6’sı oranında ek tedbir alacaklarını bildirdi. Buna göre ekonomi yönetimi, IMF ile varılan mutabakat çerçevesinde bu yılki kamu harcamalarında 3 milyar 788 milyon YTL (yaklaşık 2.7 milyar dolar) tutarında tasarruf yapmak zorunda kalacak.

Bakan Babacan, dün bir toplantı için New York’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda IMF görüşmelerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Önceki gün sona eren 6’ncı gözden geçirmede KİT’lerin mali durumu dışında IMF ile mutabık kaldıklarını, niyet mektubunun ana hatlarının oluştuğunu belirten Babacan, gözden geçirmenin mayıs ayında tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

BÜTÇEDE TASARRUF

Babacan, harcama tavanının GSMH’nin yüzde 0.3’ü oranında aşıldığını, bu yıl da aynı oranda bir sapma beklediklerini belirterek, yüzde 0.6’lık sapmayı telafi edecek tedbirler konusunda IMF ile mutabakata vardıklarını açıkladı. Babacan, yaklaşık 3.8 milyar YTL’yi bulacak tedbir paketinin içeriğini kesinleştirdiklerini belirtirken, “Vergi artışı geliyor diye bir şey yok. Bütçede harcanmayacağı belli olan bazı kalemlerden tasarrufa gidiyoruz. Sağlıkla ilgili konularda herhangi bir tedbir yok” dedi. Tedbirlerin içerisinde vergi artışının kesinlikle olmadığını belirten Babacan, KİT’lerde fiyat artışlarını en son çare olarak gördüklerini ancak tüm çalışmalara rağmen belli adımlar atılması gerekiyorsa onu gözlerini kırpmadan yapacaklarını ifade etti. Babacan’ın açıklamalarına göre 3.8 milyar YTL’lik paketinin içerisinde vergi artışı ve KİT zammı olmayacak. Bütçeden yapılacak tasarruflar da sağlık harcamalarını kapsamayacak.

SOSYAL GüVENLiK SEÇiM SONRASINA

Bakan Babacan, yeni sosyal güvenlik reformu takvimini, “Başta Çalışma Bakanlığı olmak üzere yoğun bir şekilde çalışmalar yaptık. Reformun özünden sapmamak için üç dört alternatif üzerinde çalıştık. Sosyal Güvenlik Kurulu bir beyaz kitap çıkaracak. Bu kitap tartışmaya açılacak, sosyal tarafların görüşü alınacak. Bir değişiklik paketi seçimlerden sonra Meclis’e sevk edilecek. Bundan altı ay sonra uygulamaya geçer diye tahmin ediyoruz” sözleriyle açıkladı.

HALKBANK’TA ARZ ORANINDA KESiNTi

Cari açığın bu yıl beklentilerin altında olma ihtimalinin yüksekliğine işaret eden Babacan, “IMF’yle tekrar ele alınan cari açık projeksiyonu 2007’yle ilgili açık beklentisinin GSMH’nin yüzde 7-8’i arasında, yüzde 7’ye biraz daha yakın öngörülüyor” dedi. Yüzde 5’lik büyüme hedefinin geçileceğini belirten Babacan, bu yılki hedefin de gerçekçi göründüğünü söyledi. Babacan, Halkbank’ta halka arz oranının yüzde 25’in 1-2 puan altında olabileceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious