IMF 3,7 milyar doları serbest bıraktı

IMF 3,7 milyar doları serbest bıraktı.13468
  • Giriş : 09.05.2008 / 21:59:00

IMF ile yürütülmekte olan Stand-By Düzenlemesi'nin Yedinci Gözden Geçirme'si, IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından bugün görüşülerek onaylandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gözden Geçirme'nin tamamlanmasıyla 2 milyar 248 milyon SDR (özel çekme hakkı- yaklaşık 3 milyar 644 milyon ABD Doları) tutarındaki kredi dilimi serbest bırakıldı.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, böylece, 11 Mayıs 2005 tarihinden bu yana IMF ile yürütülmekte olan Stand-By düzenlemesinin başarıyla tamamlanmış olduğu bildirildi.

IMF'ye, 7. gözden geçirmeye ilişkin gönderilen niyet mektubu da Hazine Müsteşarlığı'nın internet sitesinde yayımlandı.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın imzaları ile 28 Nisan'da IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahnn'a hitaben gönderilen niyet mektubunda, ekonomik performanstaki iyi gidişata işaret edilirken, ekoniminin, küresel finansal piyasalarda yaşanan sert dalgalanmalar karşısında göstermiş olduğu dayanıklılığın, son 5 yılda uygulanmış olan ihtiyatlı politikaların bir sonucu olduğu belirtildi.

Niyet mektubunda, büyümenin, ''küresel eğilimlere paralel olarak ılımlı hale gelse de'', güçlü olmaya devam ettiği, ''Rekor düzeydeki petrol fiyatları toplam cari işlemler açığını genişletse de'', enerji hariç cari açığın GSYH’ye oranının istikrarlı bir seyir izlediği kaydedildi.

Mektupta, enflasyonun, büyük ölçüde enerji ve gıda fiyatlarındaki küresel artışın etkisiyle hedeflenen seviyenin üzerinde kaldığına, ancak çekirdek enflasyonun son 12 ay içinde önemli ölçüde azaldığına dikkat çekildi. Ayrıca, 2007 yılı faiz dışı fazlasının hedefin altında kalmış olsa da, net kamu borcu program hedeflerinin çok ötesine geçerek, GSYH’nin yüzde 30'unun altına indiğine dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious