IMF 400 ton altın satacak

IMF 400 ton altın satacak.12724
  • Giriş : 08.04.2008 / 10:07:00

Uluslararası Para Fonu, açıklarını kapatmak için rezervlerinden 400 ton altın satmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uluslararası Para Fonu (IMF) önlem almazsa, önümüzdeki yıllarda hesaplarında 400 milyon dolarlık bir açıkla karşılaşabilir. Yeni plan IMF’nin harcamalarını 100 milyon dolar kısmasını öngörüyor. Açığın geri kalan kısmı ise IMF’nin altın rezervinin yüzde 12’sini satmasıyla kapatılacak.
Haberin devamı

Altın satışından 11 milyar dolar toplanması bekleniyor. IMF yetkililerine göre, karın yatırıma yönlendirilmesiyle yılda 300 milyon dolarlık bir gelir elde edilecek. Bu önerilerin bazı bölümleri, birçok üye ülkede yasal mevzuatta değişiklik yapılmasını gerektiriyor.

BORÇLULARIN SAYISI AZALDI
Altın satışlarının Amerikan Kongresi’nde onaylanması gerekiyor. Uluslararası Para Fonu’nun gelirleri son yıllarda düştü. IMF’den borç alan kalkınmakta olan ülkelerin sayısı azaldı. Bu da faiz gelirlerinin azalması anlamına geliyor.

Gelişmekte olan ülkeler arasında en büyük mali kriz altı yıl önce Arjantin’de yaşandı. Yaklaşık 10 yıl önce kriz yaşayan Asya ülkeleri de büyük döviz rezervleri oluşturdular. Bunun nedeni, IMF’den borç alma riskini azaltmaktı. IMF şimdi stratejisini gözden geçiriyor.

Üye ülkelerin olası sorunlara karşı izlenmesi ana öncelik ancak kurumun hala önemli miktarda kaynağa ihtiyacı var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious