IMF 5. gözden geçirmeye başlıyor

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Stand-by anlaşmasının beşinci gözden geçirmesini yapacak olan Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti yarın İstanbul'da görüşmelerine başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriANKARA(ANKA)

Devlet Bakanı ve Ali Babacan, Mayıs 2008'e kadar sürecek olan üç yıllık stand-by anlaşmasının beşinci gözden geçirmesini yapacak olan IMF heyetini geçen hafta Türkiye'ye çağırmıştı. Heyeti, bu gün İstanbul'da olacak ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmelere başlayacak. Heyet görüşmelerine 11 Ekim'den itibaren de Ankara'da resmi kurum ve kuruluş yetkilileriyle devam edecek. Hazine ve IMF, heyetinin beşinci gözden geçirmeyle ilgili değerlendirme çalışmalarını 20 Ekim'e kadar tamamlamasının beklendiğini açıklamıştı.

IMF Heyetinin ziyareti kapsamında son makro ekonomik durum ve beklentilerle yapısal reformlar konusundaki gelişmeler ele alınacak. 2006 yılı program hedefleri doğrultusunda kamu maliyesi ve para politikası alanlarındaki son gelişmeler gözden geçirilecek vergi, sosyal güvenlik ve mali sektör reformlarına ilişkin çalışmalar değerlendirilecek. 2007 bütçe ve programının heyetin görüşmelerinin yoğun geçmesine neden olacağı belirtiliyor. Merkezi Yönetim Bütçe Yasa Tasarısının Anayasa gereğince 17 Ekim'de TBMM'ye sunulması gerekiyor.

NİYET MEKTUBUNDAKİ KRİTERLER

Türkiye'nin bu yıl temmuz ayında IMF'ye sunduğu üçüncü ve dördüncü gözden geçirmenin tamamlanmasıyla ilgili niyet mektubunda bu gözden geçirme için verilen sözlerden ön önemlisini Gelir vergisi reformuna ilişkin yasa tasarısının eylül sonuna kadar TBMM'ye sunulması oluşturuluyordu. Ancak, tasarı taslağına ilişkin olanak Maliye Bakanlığında yapılan çalışmalar henüz tamamlanmadı. Niyet mektubunda söz konusu tasarının bu yıl sonuna kadar TBMM'de kabul edilmesi de taahhüt ediliyor.

Son Niyet mektubundaki Gelir İdaresi'nin fonksiyonel yeniden yapılandırılmasında da bazı adımlar atılmasına rağmen

henüz tam olarak sonuçlandırılmadı. Bu çerçevede Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü'nün kurulması ve gerekli atamaların yapılmasına ilişkin taahhüdün önemli bir bölümü tamamlanırken, yerel vergi dairelerinin yeniden örgütlenmesi sonuçlandırılamadı.

Gelir İdaresi bünyesinde büyük vergi mükellefleri birimi kurulmasına yönelik çalışmaların ise devam ettiği belirtiliyor. Ancak niyet mektubunda yapısal kriter olarak belirlenen bu taahhüdün bu yıl sonuna kadar yerine getirilmesi gerekiyor. Gelir İdaresi büyük vergi mükellefleri biriminin oluşturulmasının ardından, yerel vergi dairelerinin yeniden yapılandırılmasını tamamlayacak.

Niyet mektubunda yapısal kriter olarak yer alan ve bu yıl ağustos kadar tamamlanması öngörülen yeni Bankacılık Yasası'nın uygulama yönetmeliklerinin de büyük bölümü hazırlandı. BDDK'nın kendi internet sitesinden taslaklarını açıkladığı yönetmeliklerin bu ay sonuna kadar Resmi Gazete'de yayımlanması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious