IMF: Avrupa'nın ekonomik büyümesi yavaşlayacak

IMF: Avrupa'nın ekonomik büyümesi yavaşlayacak.20346
  • Giriş : 21.04.2008 / 16:38:00

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel kredi krizinin büyümesi ve ABD ekonomisindeki belirsizliğin Avrupa'nın ekonomik büyümesini yavaşlatacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IMF Avrupa Bölgesi Başkanı Michael Deppler, Frankfurt'ta düzenlediği basın toplantısında, IMF'nin Avrupa ile ilgili raporunu açıkladı. Raporda, kredi krizinin güçlü avro ve artan gıda ve enerji fiyatlarıyla birleşerek, Avrupa'nın tamamında geçen yıl yüzde 3,9 olan gayrisafi yurtiçi hasılanın büyümesini bu yıl yüzde 2,6'ya düşüreceği tahmin edildi.

Raporda, gelişmiş Avrupa ekonomilerinin, geçen yıl yüzde 2,8 olan büyümesinin bu yıl yüzde 1,5'e düşeceği, gelişmekte olan Avrupa ekonomilerinin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 6,9'dan yüzde 5,5'e gerileyeceği ifade edildi.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Mart ayı sonu itibariyle faiz oranlarını uygun bir şekilde tuttuğu, ancak ekonomik koşullardaki değişime esnek yaklaşmaya hazır olması gerektiği vurgulanan raporda, Batı ve Doğu Avrupa için en büyük tehlikenin mali piyasalardaki kriz olduğuna işaret edildi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious