IMF Başkanı Kahn: "Dolarının değeri doğru bir yönde!"

IMF Başkanı Kahn:
  • Giriş : 18.11.2007 / 13:26:00

G20 toplantıları çerçevesinde, Güney Afrika'da bir açıklama yapan Kahn, ABD dolarının değer kaybetmesinin, ekonomik gerekçeleri düşünüldüğünde doğal olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'yi Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in temsil ettiği G20 toplantıları çerçevesinde, Güney Afrika'da bir açıklama yapan Kahn, ABD dolarının değer kaybetmesinin, ekonomik gerekçeleri düşünüldüğünde doğal olduğunu, ancak cari işlemler fazlası veren bazı ülkelerin paralarının yeteri kadar değerlenmemesinin asıl sorun olduğunu söyledi.

ABD ve Avrupa Birliği, Çin'in, cari işlemler fazlası vermesi nedeniyle, ulusal para birimi yuanın daha değerli olması gerektiğini, bu düzeltmenin olmaması halinde, küresel dış ticaretin dengesinin bozulacağını vurguluyor.

Kahn, ABD dolarının değer kaybı nedeniyle en fazla küresel mali yükü euro ile Kanada doları ve Brezilya'nın para birimi real'in yüklendiğini de vurguladı.

Strauss-Kahn, yükselen petrol fiyatları ile gıda fiyatlarının da, başta yükselen piyasalar ve dünya ekonomisi açısından olumsuz gelişmeler olduğunu ifade etti.

ABD doları, bu yıl başından bu yana, önemli para birimleri karşısında ortalama yüzde 10 oranında değer kaybetti.

Toplantıya katılan ülkelerin maliye bakanları ile merkez bankası başkanları, ABD doları başta olmak üzere küresel para birimleri konusunda ortak, kararlı ve uzlaşma içinde hareket etme konusunda anlaştı.

Delegelerin, ABD kredi sorununun etkilerinin henüz tam olarak ortaya çıkmadığı ve bu etkinin daha çok gelişmiş ekonomilerde görüleceği konusunda hem fikir oldukları belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious