IMF bir müşteri ülkesini daha kaybediyor

IMF bir müşteri ülkesini daha kaybediyor.13432
  • Giriş : 20.12.2007 / 09:38:00

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) son müşterilerinden biri olan Peru, Şubat 2009'dan sonra IMF programını yenilemeye niyeti olmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Perulu yetkili Javier Silva-Ruete, telekonferans aracılığıyla yaptığı açıklamada, ülkesinin 26 Ocak 2007'de IMF ile yaptığı, Şubat 2009'da sona erecek anlaşmasını yenilemeye niyeti olmadığını belirtti.

Peru'nun aldığı 270 milyon dolarlık borcun geri ödenmesinden sonra bir daha borç alınmamasının planlanmadığını belirten Silva-Ruete, "bu karar, Peru
ekonomisinin ne kadar sağlıklı olduğunun göstergesidir" dedi ve artık IMF kredilerine ihtiyaçları olmayacağını ifade etti.

Silva-Ruete'nin katıldığı telekonferansa iştirak eden IMF'nin Peru masası şefi Martin Cerisola ise, "bir ülkenin kötü değilde iyi nedenlerle programdan ayrılması büyük bir memnuniyet" ifadesini kullandı.

Peru'nun bu açıklaması, ciddi mali zorluklar karşısında bulunan IMF'ye yeni bir ağır darbe olarak nitelendiriliyor.

185 ülkenin üye olduğu IMF'nin son genel kurul toplantısında, yönetimden kurumun mali dengenin yeniden sağlanması için harekete geçmesi istenmişti. IMF'nin son müşterileri arasında Türkiye, Pakistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious