IMF-Dünya Bankası artan gıda fiyatlarından kaygılı

IMF-Dünya Bankası artan gıda fiyatlarından kaygılı.20346
  • Giriş : 13.04.2008 / 11:15:00

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strass-Kahn, dünya genelinde artan gıda fiyatları konusundaki kaygılarını dile getirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zoellick, IMF-Dünya Bankası bahar toplantıları sırasında yaptığı açıklamada, geçen yıl ABD ve Avrupa'da benzin fiyatlarına odaklanıldığını belirterek, ''Bazıları yakıt depolarını doldurma konusunda kaygılıyken dünya genelinde diğer bazıları da midelerini doldurmaya çalışıyorlar ve bu her gün daha da zor oluyor'' dedi.

Birçok gelişmekte olan ülkede yoksulların gelirlerinin yüzde 75'inin yiyecek harcamalarına gittiğini belirten Zoellick, temel gıda maddelerinin fiyatları arttığında bunun etkisinin çok kuvvetli olduğunu söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn da toplantılar sırasında yiyecek fiyatları konusunda benzer uyarılarda bulundu.

Strauss-Kahn, gelişmekte olan ülkelerde özellikle Afrika'da yiyecek fiyatlarının yüksek seyretmesi durumunda çok kötü sonuçlar doğabileceğini bildirdi.

IMF Başkanı, ticaret dengesizlikleri de yaratabilecek bu problemin belli başlı gelişmiş ekonomileri de etkileyebileceğini belirterek, ''Yani bu sadece insani bir sorun değil'' dedi.

Strauss-Kahn, fiyatlar artmaya devam ederse, binlerce, yüz binlerce insanın açlık çekeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious