IMF: "Gıda kıtlığı yüzünden hükümetler yıkılabilir

IMF:
  • Giriş : 18.04.2008 / 15:00:00

Yükselen gıda fiyatları, savaşların patlak vermesi gibi korkunç sonuçları olabileceği uyarısında bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, dünyada yükselen gıda fiyatlarının, hükümetlerin yıkılması ve hatta savaşların patlak vermesi gibi korkunç sonuçları olabileceği uyarısında bulundu.

Strauss-Kahn, Fransız ''Europe-1'' radyosuna verdiği demeçte, yüksek fiyatların Haiti, Mısır ve başka yerlerde ayaklanmaları ateşlemesinin ''ciddi bir sorun'' teşkil ettiğini söyleyerek, ''Dünya bu sorunu çözmeli'' dedi.

IMF Başkanı Strauss-Kahn, bu sorunun, hükümetlerin vatandaşlarına yardım edebilmek için elinden gelen her şeyi yaptığı ülkeler dahil olmak üzere demokrasileri tehdit edebileceğine de dikkati çekti.

Bu sorunun savaşlara yol açıp açmayacağına sorusuna Strauss-Kahn, ''Bu mümkün. Tansiyon yükselmeye devam ettiğinde ve dahası demokrasi sorgulanmaya başladığında savaş riski vardır. Tarih, bu tür sorunlar yüzünden çıkmış savaşlarla dolu'' yanıtını verdi.

Fransa'da 1997-1999 yıllarında Maliye Bakanlığı yapan Strauss-Kahn, geçen yıl IMF'nin başkanlığına getirildi.

Dünyada geçen yılın ortasından bu yana gıda fiyatları yüzde 40 arttı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FAO) göre, gıda fiyatlarındaki artış, en çok gelişmekte olan ülkelerde tüketim harcamasının yüzde 60 ila 80'ini gıdaya ayıran yoksul insanları etkiledi. Gelişmiş ülkelerde insanlar tüketim harcamasının yüzde 10 ila 20'sini gıdaya ayırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious