IMF heyeti 4 Ekim tarihinde Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 28.09.2007 / 11:33:00
  • Güncelleme : 28.09.2007 / 11:37:37

IMF ile yürütülmekte olan stand-by düzenlemesinin 7'nci gözden geçirmesi kapsamında, Türkiye'ye geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hazine'den Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, stand-by düzenlemesinin gözden geçirilmesi için IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetini Türkiye'ye davet etti.

IMF heyeti stand-by görüşmeleri kapsamında 4 Ekim tarihinde İstanbul'da görüşmelere başlayacak, 8 Ekim tarihinden itibaren de Ankara'da resmi temaslarını sürdürecek.

Gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde, son makroekonomik durum ve beklentiler, bu çerçevede 2007 yıl sonu kamu maliyesi gerçekleşmeleri, 2008 yılı para politikası ve kamu maliyesi program hedefleri ile yapısal reformlar konusundaki son gelişmeler ele alınacak.

Hükümetten 'çıpa' yalanlaması

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in makamından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Şimşek'in ABD ziyareti kapsamında 'IMF yetkilileriyle yeni bir program üzerinde görüşmelerde bulunduğu ve IMF ile uluslararası rezerv düzeyini temel alan bir program uygulanacağı' yönünde basına yansıyan haberlerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Açıklamada, "Bakan Şimşek'in ABD temaslarında IMF ile herhangi bir görüşmesi olmamıştır. IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni'nin geçtiğimiz haftalarda yaptığı tanışma ziyaretinde de, IMF ile ilişkilerin mevcut stand-by düzenlemesi sonrasında ne kapsamda yürütüleceği hususu görüşülmemiştir" denildi.

Mevcut stand-by düzenlemesinin Mayıs 2008'de sona ereceği belirtilen açıklamada, "Mevcut programın sonuna yaklaşıldığı bir dönemde IMF ile ilişkilere ne kapsamda devam edileceği hususu değerlendirilecek ve ülkemiz için en uygun seçenek belirlenerek kamuoyuna duyurulacaktır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious