IMF heyeti yarın İstanbul'da

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

IMF Heyeti, Stand-By düzenlemesinin 6'ıncı Gözden Geçirme için Türkiye'ye gelerek yarın İstanbul'da çalışmalarına başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyetin, yarın İstanbul'da başlayacak olan temasları çerçevesinde, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yetkilileriyle görüşmesi bekleniyor.

Heyetin Cuma günü ise Müstakil Sanayi ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Finans sektörü yetkilileri ile bazı akademisyenlerle de görüşecek olan IMF heyeti, İstanbul'daki temaslarını tamamlamasının ardından Ankara'ya geçecek.

IMF heyetinin 4'üncü madde kapsamındaki görüşmelerine bir süre için IMF İcra Direktörlerinden Willy Kiekens ve Avrupa Bölümü Direktör Yardımcısı Susan Schadler da katılacak.

Heyet, İstanbul'da temaslarda bulunduktan sonra, 5 Mart tarihinde Ankara'da resmi görüşmelere başlayacak.

Görüşülecek konular

6'ıncı Gözden Geçirme çalışmaları kapsamında, son makro ekonomik durum ve beklentiler, bu çerçevede 2006 yıl sonu kamu maliyesi gerçekleşmeleri, 2007 yılı para politikası ve kamu maliyesi program hedefleri ile yapısal reformlar konusundaki son gelişmelerin ele alınacak.

Heyet, ziyareti sırasında 6'ıncı Gözden Geçirme'nin yanı sıra, IMF'nin ana sözleşmesi gereğince tüm üye ülkelerle düzenli aralıklarla gerçekleştirdiği 4'üncü madde görüşmelerinde de bulunacak.

IMF heyeti, yaklaşık 15 gün sürmesi beklenen ziyareti çerçevesinde, kamu kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütleriyle de görüşmelerde bulunacak.

Heyetin, 4'üncü madde görüşmelerinin ana odak noktası, rekabeti destekleyecek, istihdamı artıracak, ekonominin orta vadeli büyüme potansiyelini geliştirmek amacıyla, mali ve ekonomik temelleri daha da güçlendirecek politikalar olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious