IMF ikna oldu, elektriğe zam yok

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Hükümet, IMF’nin elektrikteki zam ısrarını bütçe harcamalarından kısıntı yaparak kırdı. Elektrik fiyatı seçim öncesi artırılmayacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

IMF’yle yürütülen 6’ıncı Gözden Geçirme çalışmalarının tıkanmasına neden olan KİT zamları konusunda çözüm bulundu. Hükümet, seçim öncesi başta elektrik fiyatları olmak üzere çeşitli KİT ürünlerine zam yapmak yerine, bütçe ödeklerinden kısıntı gerçekleştirerek sorunun aşılması konusunda IMF’yi ikna etti. Buna göre IMF’nin istediği 3.8 milyar YTL’lik ek paket için gerekli kaynak bütçe ödeneklerine blokaj ve tasarruf tedbirleriyle sağlanacak. Bir ekonomi yetkilisi, gözden geçirmenin tamamlanması için Ankara ayağında gerekli çalışmaların tamamlandığını, bütçede 3.8 milyar YTL’lik bir tutar için cari, transfer ve yatırım harcamalarına 1 Nisan itibariyle blokaj konulduğunu belirtti. Aynı yetkili, IMF ile görüşmeler kapsamında sağlık alanında da gerekli adımların atıldığını, bütçe talimatı çıkarılmasına gerek kalmadan bazı önlemleri devreye koyduklarını ifade etti. Sorunun çözülmesinin ardından niyet mektubunun gönderilmesi ve Mayıs ayında IMF’nin 1 milyar 133 milyon dolarlık kredi dilimini serbest bırakması bekleniyor.

Şener: IMF ile ilişkiler 2008 yılında bitebilir
UluslararasI Para Fonu’yla (IMF) yürütülen ekonomik programın gözden geçirmesine ilişkin pürüzler giderilirken, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’den “IMF’yle ilişkileri 2008 yılında bitirebiliriz” açıklaması geldi. Şener, IMF ile stand-by anlaşmasının 2008 yılında sona ermesinin ardından yeni anlaşma imzalanmaması durumunda bu kuruluşla program ilişkisinin bitebileceğini kaydetti. NTV’nin canlı yayınında “IMF’siz günleri görecek miyiz?” sorusunu yanıtlayan Şener şunları söyledi: “IMF ile stand-by anlaşmasının yürümediği bir dönem olacak mı; elbette olacaktır. Stand-by süresi 2008 başlarında doluyor. Dolduktan sonra yeni bir stand-by’ın da olmayacağını varsayarsak., IMF ile Türkiye ilişkileri o tarihte sona erebilir.” IMF’yle yürütülen son stand-by anlaşmasının süresi Mayıs 2008’de doluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious