IMF ile 4 gözden geçirme kaldı

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu'nun bugün onaylaması beklenen 5. Gözden Geçirme'nin ardından, Türkiye ile IMF arasında sadece dört Gözden Geçirme kalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Stand-by çerçevesindeki Gözden Geçirmelerin daha önce 10 olarak düşünülmesine rağmen, bunun sayısı, dokuza indirildi. Gelecek yıl, Üç Gözden Geçirmen gerçekleştirilecek ve Stand-by'ın sona ereceği 2008 yılında da son ve dokuzuncu Gözden Geçirme yapılacak. Toplam Gözden Geçirme sayısının dokuza inmesi nedeniyle, bundan sonra sadece dört gözden geçirme kaldı. Ekonomi yetkilileri, Gözden Geçirmelerin ya birleştirilmesi ya da sayısının azaltılması yönündeki düşüncelerin ardından, son olarak Gözden Geçirmeleri birleştirme yerine, konu başlığının azalması ve zamandan kazanılması nedeniyle, Gözden Geçirme sayısının azaltılmasına karar verildiğini vurguluyorlar.

YAKLAŞIK 4 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK...

Geri kalan Gözden Geçirmeler sonucunda, yaklaşık 4 milyar dolarlık bir kredi Türkiye'nin kullanımına sunulacak. Gelecek yıl yapılacak toplam üç Gözden Geçirme çerçevesinde, IMF heyetinin, 6. Gözden Geçirme için 2007 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'ye gelmesi planlanıyor.

NİYET MEKTUPLARININ İKİ ANA KONUSU OLACAK...

Öte yandan, bundan sonra Niyet Mektuplarının iki ana konusu olacak. Niyet Mektubundaki ana başlıklardan birincisi bütçe-maliye politikaları, ikincisi de para politikaları olacak Yapısal programların IMF'ye ilişkin kısımlarının hemen hemen tamamlanması nedeniyle, bundan sonraki Niyet Mektuplarındaki ağırlık bütçe-maliye ile para politikalarından oluşacak. Bütçe-maliye politikalarını, Hazine ve Maliye yürütürken, para politikalarının yürütücüsü ise Merkez Bankası olacak. Bu arada, gelecek yıl başından itibaren, IMF programı ile Avrupa Birliği (AB) ekonomik uyum kriterlerinin benzerlik göstermesi nedeniyle, AB'nin, İlerleme Raporlarını hazırlarken, IMF'nin Gözden Geçirme raporlarından da faydalanması bekleniyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious