IMF ile anlaşmadık, notumuz düşürüldü

IMF ile anlaşmadık, notumuz düşürüldü.12508
  • Giriş : 15.11.2008 / 07:11:00
  • Güncelleme : 15.11.2008 / 01:14:43

Küresel krizde fiyaskolara imza atan S&P, batmak üzere olan ülkelerin değil de Türkiye nin notunu değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası derecelendirme şirketi Standard and Poors, Türkiye´nin görünümünü "negatif" seviyesine indirirken yabancı para ülke kredi notunu "BB-/B" olarak teyit etti. Kurumun, Türk bankacılık sektörünün daha güçlü olduğunu açıklamasını ardından aldığı bu karar herkeste şok etkisi yarattı. Aylardır tüm dünyayı kasıp kavuran global mali krizi öngöremeyen bankaların ne kadar risk taşıdı konusunda kamuoyunu uyarmayan reyting şirketinin bu tavrı tartışmaları alevlendirdi. Kurumun aldığı karar dün gece uluslarası piyasalarda YTL'nin değer kaybetmesine neden oldu. Dolar 1.68 YTL'ye kadar yükseldi. Varlığı tartışılan kurumun aldığı bu kararın Türkiye'nin geleceğini etkilemesi ise şaşırtıcı!

DİĞER ÜLKELERİN NİYE NOTU DÜŞMÜYOR

S&P ve Moody's gibi kurumların İngiltere, ABD, Almanya gibi krizden ağır yara alan ülkelerin notlarını değiştirmezken faturayı Türkiye'ye kesmek istemeleri de bu kurumlara olan güveni bir kez daha sarstı.

KENDİ İÇİNDE BİLE ÇELİŞİYOR

Peki göz göre göre gelen krizi bile öngöremeyen S&P bu kararı neden almış? Gerekçe; Türkiye´nin dış finansman zorlukları. Finansman ihtiyacının büyük bölümünün bankalar ve şirketlerden kaynaklandığı belirtildi. Türk bankalarını daha iyi konumda olduğunu açıklayan kurumun aradan bir gün bile geçmeden finansman sorunlarını risk olarak göstermesi de kurumun analizlerinin kendi içerisinde bile çelişkili olduğunu gösteriyor.
Oysa ki Türkiye krizin başladığı günden çok daha iyi konumda. Petrol fiyatlarındaki düşüş cari açığı aşağı çekiyor. Piyasadaki sıcak para bono ve borsadaki düşüşle birlikte eridiği için halkın varlıkları ve Merkez Bankası'nın güçlü rezervleri her şeye rağmen güven veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*