IMF ile Devlet, Niyet Mektubu taslağında uzlaştı

IMF ile Devlet, Niyet Mektubu taslağında uzlaştı.16703
  • Giriş : 21.12.2007 / 12:30:00

Görüşmelerin içeriği Ankara'da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, stand-by düzenlemesinin 7'inci gözden geçirmesi kapsamında Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir Niyet Mektubu taslağı üzerinde genel hatlarıyla uzlaşı sağlandığını açıkladı.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni ile Hazine Müsteşarlığı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da hazır bulundu.

Bakan Şimşek, IMF ile yürütülen değerlendirme çalışmalarının tamamlandığını ve görüşmeler sonucunda bir Niyet Mektubu taslağı üzerinde genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını söyledi.

Gözden geçirme çalışmaları kapsamında son ekonomik gelişmeler, yapısal reformlarda kaydedilen ilerlemeler ve 2008 yılı hedefleri ele alındı.

Şimşek, bu bağlamda makro ekonomik performans, kamu maliyesi ve para politikası uygulamaları değerlendirilerek, 2007 gerçekleşmeleri ve 2008 yılı program hedefleri üzerinde durulduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, yapısal reform programı kapsamında ise sosyal güvenlik, vergi idaresi ve mali sektör alanları üzerindeki reformlar üzerinde durulduğunu vurguladı.

Şimşek, IMF ile yapılan değerlendirmelerde, Türk ekonomisinin 2006'da başlayan uluslararası finans piyasalarındaki dalgalanmaların olumsuz etkilerine karşı dayanıklılık gösterdiğinin teyit edildiğini kaydetti.

"Küresel ekonomide yavaşlama ve tarım üretiminde kuraklığa bağlı olarak yaşanan düşüşe rağmen 2007 yılında büyümenin yüzde 4 civarında olacağı tahmin edilmektedir" diyen Şimşek, "Büyümenin yeniden canlanması beklenen iç talebin de katkısıyla 2008 yılında yüzde 5.5 civarında yükselmesi öngörülmektedir" dedi.

Haber devam edecek...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious