İMF ile mutabakat sağlandı

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Hazine, IMF heyetiyle stand-by düzenlemesinin beşinci gözden geçirme çalışmaları kapsamında taslak niyet mektubu üzerinde ana hatları ile mutabakat sağlandığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hazine, Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetiyle stand-by düzenlemesinin beşinci gözden geçirme çalışmaları kapsamında taslak niyet mektubu üzerinde ana hatları ile mutabakat sağlandığını belirterek, IMF İcra Direktörleri Kurulunun Aralık ayında toplanarak beşinci gözden geçirmeyi tamamlamasının beklendiğini bildirdi.

Hazine Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamada, ''stand-by düzenlemesinin beşinci gözden geçirme çalışmaları'' kapsamında Türkiye'de bulunan IMF heyetinin, 20 Ekim 2006'da gözden geçirme çalışmalarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldığı anımsatıldı. IMF heyeti ile yürütülen çalışmalarda, son gözden geçirmeden bu yana meydana gelen makroekonomik gelişmeler ve 2006 yıl sonu gerçekleşme tahminleri ile 2007 yılına ilişkin görünüm ve temel makroekonomik hedeflerin ele aldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Gözden geçirme çalışmaları kapsamında kamu maliyesine ilişkin gelişmeler de değerlendirilmiş, 2006 yılı bütçe gerçekleşmeleri ve program kapsamındaki yıl sonu projeksiyonları, 2007 yılı bütçesi ve konsolide kamu sektörü hedefleri konusunda çalışmalar yürütülmüştür. 2006 yılına ilişkin projeksiyonlar GSMH'nin yüzde 6.5'i seviyesindeki faiz dışı fazla hedefinin oldukça üstünde bir performans sergileneceğini göstermektedir. 2007 yılına ilişkin konsolide kamu sektörü faiz dışı fazla hedefi ise GSMH'nin yüzde 6.5'i olarak belirlenmiş ve 2007 yılı bütçesi bu hedefle uyumlu olarak hazırlanarak TBMM'ye sunulmuştur.


Gözden geçirme çalışmaları kapsamında başta vergi politikası ve idaresi, sosyal güvenlik ve mali sektör olmak üzere yapısal reformlarda kaydedilen ilerlemeler değerlendirilmiştir. Vergi idaresi reformu alanında Büyük Vergi Mükellefleri Biriminin 2006 yılı sonuna kadar tam anlamıyla faaliyete geçmesi yönünde atılan adımlar gözden geçirilmiş, gelir vergisi reformunun ikinci aşamasına ilişkin çalışmaların hızlandırılarak kısa sürede tamamlanması üzerinde mutabakat sağlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında yeni Sosyal Güvenlik Kurumunun prim tahsilatını iyileştirmeye yönelik çalışmaları ve 2007 yılında uygulamaya girecek Genel Sağlık Sigortası sistemine geçiş öncesi hazırlıkları değerlendirilmiştir. Yeni Bankacılık Kanununun uygulanmasına yönelik ikincil düzenlemeler ve sektördeki son gelişmeler de çalışmalar sırasında ele alınmıştır. Yukarıda bahsedilen yapısal reformlar alanında önümüzdeki dönemde atılacak adımlar ve buna ilişkin takvim de güncellenmiştir.''

Açıklamada, gözden geçirme çalışmaları sonucunda taslak niyet mektubu üzerinde ana hatları ile mutabakat sağlandığı belirtilerek, ''Üzerinde temel hatlarıyla mutabık kalınan niyet mektubunun nihai hale getirilmesi ve beşinci gözden geçirmeye yönelik atılması beklenen adımlar ile beraber, IMF İcra Direktörleri Kurulunun Aralık ayı içinde toplanarak beşinci gözden geçirmeyi tamamlaması beklenmektedir'' denildi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious