IMF kararları 2009 bütçesini kısıyor

IMF kararları 2009 bütçesini kısıyor.10701
  • Giriş : 26.12.2008 / 09:04:00

TBMM Genel Kurulunda, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin 12 maddesi daha kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel Kurulda, kabul edilen tasarının 9'dan 21. maddeye kadar olan bölüme göre, Hazine garanti limiti, 3 milyar YTL'den 4 milyar YTL'ye çıkarıldı.

Genel bütçeli idarelerin mal ve hizmet alımı giderlerinde yer alan ödeneklerin (tedavi ve cenaze giderleri tertiplerinde yer alan ödenekler, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bütçelerinin mal ve ve hizmet alım giderlerinde yer alan ödenekler ile Hazine Müsteşarlığı bütçesi hariç) yüzde 10'u, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bütçesinde destek alımlarına ayrılan ödeneklerin yüzde 10'u, Adalet, Milli Eğitim, Sağlık bakanlıkları ile Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı bütçelerinin yatırıma ilişkin sermaye giderleri tertiplerinin yüzde 16,5'i iptal edildi.

Bu konuda çıkacak tereddütleri gidermeye, gerekli işlem ve düzenlemeleri yapmaya, Maliye Bakanlığı yetkili olacak. Bu düzenlemeyle, bütçede 3 milyar 61 milyon 932 bin YTL'lik kesinti yapıldı.

Köy Hizmetlerinden, il özel idareleri ile belediyelere transfer edilen memur ve işçilerin ücretlerinin 3'te biri, idareler tarafından karşılanacak. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idareler aktarma yapılacak tertipteki ödeneğin, yüzde 20'sine kadar, kendi bütçeleri içinde ödenek aktarması yapabilecek. Bu idarelerin, yüzde 20'yi geçen her türlü kurum içi aktarmalarını yapmaya Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

2009 yılı programının uygulanması, koordinasyonu ve işlemine dair karara uygun olarak, 2009 Yılı Yatırım Programı'nda değişiklik yapılması halinde, değişiklik konusu projelere ait ödemelerle ilgili ihtiyaç duyulan ödenek aktarımlarının, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun ilgili maddesinde yer alan sınırlamalara tabi olmaksızın yapılması sağlandı.

Genel Kurulda, bütçe tasarısının 20. maddesinin kabul edilmesinin ardından, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, bugün saat 11.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*