IMF: 'Likidite sıkıntısı hafifliyor'

  • Giriş : 25.09.2007 / 17:39:00
  • Güncelleme : 25.09.2007 / 22:23:22

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato, mali piyasalardaki likidite sıkıntısının hafiflemekte olduğunu ve ABD hariç dünyanın büyük bölümünün bu sıkıntıdan hasarsız kurtulacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rato, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, bankalararası işlemler ve kredi piyasalarındaki durumun ABD'deki yüksek riskli tutsat kredi sektöründeki sıkıntının yol açtığı çalkalanmanın ardından düzelmeye başladığını belirterek, ''son günlerdeki gelişmelerin normalleşmeye doğru gittiğini'' ifade etti.
Bununla birlikte, ev kredilerine bağlı senetlere yatırım yapan yatırımcıların kayıplarının gerçek boyutlarının hesaplanmasının belli bir zaman alacağını kaydeden Rato, mali piyasalardaki likiditeyi artırmak için merkez bankalarının doğru önlemler aldığını belirtti.
IMF Başkanı, likidite sıkıntısının dünya ekonomisi üzerindeki ekonomik etkisinin hala belli olmadığını söylerken, ''Bu etki, muhtemelen 2008'de daha fazla hissedilecek ve muhtemelen en kötü etkilenen ülke de ABD olacak'' dedi.
Rato, sıkıntının ciddi olduğunu kabul etmekle birlikte, dünya ekonomisinin ve şirket bilançolarının sağlam olduğu bir dönemde gelmesinden ötürü olumsuz etkilerinin sınırlı kalacağını öne sürdü.
IMF Başkanı, Çin, Hindistan, Rusya, Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu ekonomilerinin dayanıklılıklarını gösterdiklerine dikkat çekerek, likidite sıkıntısının Avrupa ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin de sınırlı kalacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious