IMF olsa da olmasa da önlem alınacak

IMF olsa da olmasa da önlem alınacak.14423
  • Giriş : 26.12.2008 / 21:38:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''IMF ile program olsa da olmasa da bütçemizi daha gerçekçi bir zemine oturtacağız. Ne kadar önlem gerekiyorsa alınacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hazine Müsteşarlığı'nın kuruluş yıldönümü dolayısıyla müsteşarlıkta kokteyl düzenlendi.

Kokteyle, Devlet Bakanları Mehmet Şimşek ve Kürşad Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yanısıra Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık, bürokratlar ve hazine çalışanları katıldılar.

Kokteylin açılışında konuşan İbrahim Çanakçı, Hazine Müsteşarlığı'nın kaçıncı kuruluş yıldönümü olduğunu belirtmenin diğer kurumlar kadar kolay olmadığını belirterek, Hazine'nin temelinin 550 yıl kadar önce Fatih Sultan Mehmet dönemine dayandığını, zaman içinde farklı kurumlar bünyesinde değişik isimlerle yer aldığını ve 1994 yılında Hazine Müsteşarlığı durumuna geldiğini anlattı.

Çanakçı, hangi isim altında olursa olsun Hazine Müsteşarlığı'nın bugün geldiği noktada, insan kalitesi ve ilgili kurumlarla işbirliğinin büyük önem taşıdığını kaydederek, çalışanlara teşekkür etti ve mutlu yıllar diledi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de Hazine Müsteşarlığı'nın, ekonomide sağlanan istikrarda büyük katkısı bulunduğunu belirterek, kurumun yapısal reformlarda önemli rol oynadığını bildirdi. Şimşek, kurumun bundan sonra yapılacak reformlara da şimdiye kadar olduğu gibi katkı sağlayacağına inandığını dile getirerek, çalışanlara teşekkür etti.

-SORULAR-

Kokteyle katılan bakanlar, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Bir gazetecinin, bütçe tasarısında, kimi bakanlık ve kurumların bütçelerinden yapılan kesintiye işaret ederek, ''3 milyar YTL düzeyinde tasarruf yeterli olacak mı?'' sorusuna Şimşek, ''Ne kadar tasarruf yapmamız gerekiyorsa yapacağız'' karşılığını verdi.

''Bunu, devamı gelecek şeklinde mi algılayacağız?'' denilmesi üzerine de Şimşek, ''IMF ile program olsa da olmasa da bütçemizi daha gerçekçi bir zemine oturtacağız. Dolayısıyla onunla ilgili, ilgisiz ne kadar önlem gerekiyorsa alınacak'' dedi.

Şimşek, IMF heyetinin ocak ayı başında mı sonunda mı geleceğine yönelik soru üzerine, bu konuda yakında açıklama yapılacağını bildirdi.

Şimşek'in yanıtı üzerine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen araya girerek, espirili bir üslupla ''Sayın bakan, çok açıklayıcı oldu'' dedi. Tüzmen, kendisine, Eximbank'a 1 milyar dolarlık kaynak aktarımına ilişkin soru sorulması üzerine de, ''Sözü aldık. Alacağız. Biliyorsunuz alacağımıza şahiniz'' diye konuştu.

Gazetecilere, ''Siz biliyor musunuz bu binaya ilk gelindiğinde Türkiye'nin ihracatı ve ithalatı ne kadardı?'' biçiminde bir soru yönelten Tüzmen, binaya 1991 yılında taşınıldığını, o yıl toplam dış ticaretin 21 milyar dolar düzeyinde bulunduğunu, 18 yılda rakamın 130 milyar dolara ulaştığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*