IMF Türkiye’yi köşeye sıkıştırıyor

IMF Türkiye’yi köşeye sıkıştırıyor.19827
  • Giriş : 09.10.2008 / 08:21:00

Krizin yıkıcı etkilerinin derinden yaşandığı günlerde IMF ve ABD’den sanki kurgulanmış gibi aynı anda Türkiye’nin çok ama çok başını ağrıtacak, kritik iki açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Krizin yıkıcı etkilerinin derinden yaşandığı bu günlerde IMF ve ABD'den sanki kurgulanmış gibi aynı anda çok kritik iki açıklama geldi.

Bu açıklamalar Türkiye'nin çok ama çok başını ağrıtacak. Bugüne kadar krizden ne kadar az etkilendiysek, bu açıklamalardan sonra o kadar fazla etkileneceğiz. IMF, Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeleri köşeye sıkıştırıyor, hızla krize sürüklüyor.

İşte ABD ve IMF'nin açıklamaları: Kısa adı IRS olan ABD'nin Dahili Vergi Servisi, yurtdışından ülkeye gelecek mevduatları yüzde 35'lik gelir vergisinden muaf tutma kararı aldığını açıkladı. Yani Amerika'ya gidecek sıcak para vergi ödemeyecek.

ABD, “para ana vatanına dönsün” diyor, dünyada dolaşan ne kadar para varsa hepsini ülkesine çağırıyor. İkinci açıklama IMF'den geldi. IMF, ABD'den Avrupa'ya oradan Japonya'ya kadar tüm dünyayı saran krizin bundan sonra nerelerde etkili olacağını tüm dünyaya şu sözlerle ilan etti: “Gelişmekte olan ülkeler daha büyük risk altında.”

GİZLİ PLANA BAKIN!

Bu iki açıklamayı üst üste koyup, yangının ortasında kafası karışan yabancı sermayeye ABD ve IMF'nin gerçekte vermek istediği ortak mesajı tek cümlede birleştirelim: “Paranızı gelişmekte olan ülkelerden çekin, ABD'yi yatırın!” Ne plan ama! IMF, ëürkek kuş' olarak bilinen uluslar arası sermayeyi Türkiye gibi bugüne kadar güvenli görünen ülkelerden ürkütüp kaçırıyor; Amerika da panikle havalanan kuşu, sıfır vergi vaadiyle, bulduğu sermayeyi yutan bataklığa dönüşmüş sahte kuş cennetine çağırıyor.

IMF, “Dünyada güvenle konacağınız sazlık kalmadı” endişesini pompalarken ABD, “Madem gidecek yeriniz kalmadı, bakın ben size iyi besleneceğiniz vergi cenneti sunuyorum” diyor.

IMF AĞINI ÖRÜYOR

Dikkatinizi çekmiştir, son dönemde başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan ülkeler verdikleri yüksek faiz ve ekonomilerinin kısmen sağlam olması nedeniyle “güvenli liman” görüntüsü veriyor. İşte bu görüntü, Amerika'nın zararına işliyor. Güvenli liman arayan sermaye ABD'de yok olma riskine girmek yerine, yönünü gelişmekte olan ülkelere çeviriyor. IMF'nin bu ürkütücü açıklamasından sonra ne olur? “Gelişmiş ülkeler daha az risk altında!” mesajı veren, “Ey sermaye! Senin şu günlerde kafan karışık! Gelişmekte olan ülkelere doğru bir meyil seziyorum.

Sakın ha, riske girme! Bak, ABD bütün şefkatiyle kollarını açmış seni çağırıyor” diyen IMF dinlenmez mi? Siz, IMF gibi bir kurumdan böyle bir uyarı alsanız paranızı Brezilya'ya, Arjantin'e, Rusya'ya yatırır mısınız? Bırakın diğerlerini, kendi ülkenize yatırım yapar mısınız? Haksız çıkmayı çok isterim. Ancak, Türkiye'nin IMF'ye muhtaç hale getirilmesi sonucunu doğuracak bu gizli plan işlemeye başladıktan sonra artık IMF'den kurtuluş yok.

Yakında Türkiye'nin IMF ile yeni bir stand-by anlaşması imzaladığı ve artık kendisini krize karşı daha güçlü hale getirdiği haberlerini duyarsanız şaşırmayın. Siz kemerlerinizi biraz daha sıkın yeter! Sahi IMF, ABD'yi ve diğer gelişmiş ülkeleri şu meşhur kemer sıkma yöntemiyle neden krizden kurtarmayı denemiyor? Onu da başka bir gün yazarız...

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*