IMF: Zam gerekebilir

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky uyardı "Fiyat ayarlamaları gerekebilir".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2006 yılında enflasyonun yüzde 9.5’in üzerinde olacağını ancak 2007’de Türkiye’nin enflasyon hedefini tutturabileceğini söyleyen IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, "KİT’lerin bazıları finansal açıdan zayıf. Finansal durumlarının iyileştirilmesi gerekli. Fiyat ayarlamaları gerekebilir" uyarısında bulundu.

TÜRKİYE’yi ilk defa ziyaret eden Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, 2006 yılı sonunda enflasyon hedefinin yüzde 9.5’in üzerinde olacağını belirterek enflasyonun 2007 sonunda yüzde 4’e yaklaşma olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi. Piyasa beklentisine göre 2007 yılı boyunca enflasyonun kayda değer düşüş göstereceğini vurgulayan Lipsky "Büyük şoklar olacağını tahmin etmiyorum. Gelişmiş ülkelerin finansal piyasaları fiyat açısından daha tutarlı hale geldi. Dış çevre de enflasyon açısından daha destekleyici. Bu da bu yılki zorlukların yaşanmayacağını gösteriyor" dedi.

SEÇİM BÜTÇESİ OLACAK: Hükümetin seçim döneminde yapısal reformları ve mali disiplini devam ettirmesi gerektiğine dikkat çeken Lipsky şunları söyledi: "seçim döneminde yapıldığı için tanımı gereği bütçe ’seçim bütçesi’ olacak. Önemli olan ekonominin performansını devam ettirmek açısından mali disiplini sürdürmek. Türk yetkililer mali disiplini sürdürebilirse bir yıl içerisinde bunun piyasalara getirisi büyük olacak." Lipsky 2007’nin seçimler açısından önemli bir yıl olduğunu ve bunun zorluklar getireceğini kaydederek, "Ama geniş açıdan yaklaşacak olursak mali disiplin devam ettirilirse Türkiye ekonomisi çok canlı olacak. IMF’nin Türkiye’ye yardım ve desteği devam edecek" dedi.

REKABETÇİLİĞE BAĞLI: Sürdürülebilirliğin Türk ekonomisinin cazibesini belirleceğini kaydeden Lipsky, sürdürülebilirliğin rekabetçiliğe ve ekonominin performansına bağlı olduğunu söyledi. Lipsky yapısal reformların devamının gelmesi gerektiğini de vurguladı. Lipsky bütçe konusundaki bir soruyu şöyle yanıtladı: "Buradaki temel konu fazi dışı fazlayı yüzde 6.5’te tutmaktı. Genel kapsamda sorunlar var. Harcama söz konusu olduğunda mali disiplin gerekiyor. Bu Türk yetkililerin vereceği karar. Şu anki harcamalar konusunda yaygın bir uzlaşı var. Ekonomi de en iyi yaklaşım, mali ve finansal disiplin ve reformlardan geçiyor. Mali disiplin ve düşük enflasyon en iyi yaklaşımdır. Sürdürülebilir cari açık buna dahil olacaktır."

ENFLASYON KAYGI UNSURU: Gündem maddeleri arasında vergilerin yükseltilmesi olup olmadığının sorulması üzerinde Lipsky şu yanıtı verdi: "Bütçe tabloları hazır. Bunlara gereken önlemlerde dahil. Yüzde 6.5 faiz dışı fazlanın yüzde 1.5’lik bölümü diğer devlet iştiraklerinden gelecek. KİT’lerin bazıları finansal açıdan zayıf. Finansal durumlarının iyileştirilmesi gerekli. Fiyat ayarlamaları gerekebilir. Genel olarak denge sağlanmalı. İlkeler korunmalı. Enflasyonun orta vadede hedefi tutturamaması kaygı uyandırıyor mu? Evet bu herkes için kaygı unsuru. Sadece IMF için değil."

Yapısal reformlar sizi yabancı için cazip kılıyor

JOHN Lipsky, doğrudan yabancı yatırımları şöyle değerlendirdi: "Öncelikle potansiyel açısından jeopolitik nitelikte riskler var. Kesinlikle bir krsital küre yok ama gelişmiş ülke piyasalarındaki fiyatların tutarlılığı umut veren işaretler olduğunu gösteriyor. Genel finansal yapıda bir takım gelişmeler olabilir. Bunların Türkiye’ye yansımasını tahmin etmek zor. Dalgalı kura devam etmek enflasyonla mücadelede en iyi araç. Yapısal reformların sürdürülmesi Türkiye’yi yabancı sermaye açısından cazip hale getirecek. Türkiye dış yatırım için cazip olmaya devam edecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious