İMF'de sosyalist başkan dönemi

  • Giriş : 31.10.2007 / 15:08:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:44:52

Fransa’nın eski sosyalist ekonomi bakanı Dominique Strauss-Kahn bugün IMF başkanlığı görevini Rato’dan devralıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

IMF'de sosyalist başkan dönemi bugün başlıyor. IMF başkanı olarak seçilen Fransız sosyalist Strauss-Kahn başkanlık görevini İspanyol Rato'dan bugün devralıyor. Dominique Strauss-Kahn, IMF'nin yeni başkanı olarak seçilmesinin ardından yaptığı açıklamalarda, IMF'de reform yapılmasının önemini vurgulamasıyla dikkat çekti.
Haberin devamı

Strauss-Kahn, yaz aylarında basına verdiği demeçlerde IMF'nin amacının finansal istikrarın uluslararası topluma hizmet etmesini sağlamak olduğunu söyledi. Strauss-Kahn, gelişen ülkelere IMF'de daha fazla oy hakkı sağlanması yönündeki çalışmaları sürdüreceğinin de işaretini verdi.

IMF'nin, Çin, Hindistan ve Brezilya'nın yükselişini dikkate alması gerektiğini kaydeden Stauss-Kahn, Avrupa'nın kurum içindeki ağırlığını azaltmak durumunda olduğunu ifade etti. Strauss Kahn, IMF'nin yeni küresel ekonomik düzene uyum sağlaması ve küçülmesi gerektiğini kaydetti ve bunu başaramaması halinde IMF'nin öleceğini söyledi.

Strauss-Kahn, Fransa'da sosyalist Lionel Jospin'in başbakanlığı sırasında, 1997-99 yılları arasında ekonomi bakanlığı yaptı. Bu görevi sırasında Fransa'nın Euro'ya geçişinde önemli rol oynayan Strauss-Kahn, sosyalist olmasına rağmen uyguladığı özelleştirme programıyla dikkat çekti.

Fransız ekonomisi, Strauss-Kahn'ın ekonomi bakanlığı döneminde hızlı bir büyüme sergilerken, işsizlik ve kamu borcu azaldı. Strauss-Kahn, bu yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri için Sosyalist Parti'de, cumhurbaşkanlığı aday adayı yarışına girmiş ancak kaybetmişti.

Strauss-Kahn, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin tersine Türkiye'nin AB üyeliğine destek veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious