IMF'den asgari ücret baskını

IMF'den asgari ücret baskını.7747
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Vergi iadesini kaldırıp yerine asgari ücretlinin vergisini sıfıra kadar düşüren asgari geçim indirimi IMF’de panik yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’deki asgari ücretin yüksek olduğunu söyleyecek kadar ileri giden IMF, asgari ücretlinin vergi yükünü sıfırlayan düzenlemeden rahatsız oldu. IMF, düzenleme hakkında detaylı bilgi almak için Türkiye’ye teknik heyet gönderdi. Maliye Bakanlığı’nda üç gün boyunca gece gündüz çalışan Heyet, 13 Ekim Çarşamba günü Türkiye’nin niyet mektubunu görüşmeye hazırlanan IMF İcra Kurulu’na bilgi sundu. Hükümet, uzun süren çalışmaların ardından vergi iadesi sistemini kaldırıp yerine asgari geçim indirimini koyan bir düzenleme hazırlamış ve tasarıyı da Meclis’e sunmuştu. IMF’nin dikkatini çeken tasarı, çalışanların ücretlerinin asgari ücret kadar olan bölümüne uygulanacak Gelir Vergisi oranını, eş ve çocuk durumuna göre sıfıra kadar indiren yeni bir sistem getiriyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde 7 çocuklu bir asgari ücretlinin net ücretinde 70 YTL civarında bir artış olacak. Bu da asgari ücreti zaten yüksek bulan IMF için dikkat çekici oldu.

VERGİ KAYBI SORUSU

IMF, bu nedenle sistemi yerinde öğrenmek için Türkiye’ye teknik bir ekip gönderdi. Maliye Bakanlığı’na geçtiğimiz çarşamba günü gelen IMF uzmanları cuma günü akşamına kadar Maliye yetkililerinden bilgi aldı. IMF, asgari ücretin yüksek düzeyde seyretmesini enflasyonla mücadelenin önünde bir engel olarak görüyor ve yeni artışın enflasyona olumsuz etki yapacağını düşünüyor. Bununla birlikte IMF, Maliye’den, vergi indiriminin bütçeye getireceği faturayı öğrenmeye çalıştı.

KAYIP BEKLEMİYORUZ

Edinilen bilgilere göre, Maliye uzmanları ücretlilere ödenecek vergi iadesi tutarı ile asgari geçim indirimi nedeniyle vazgeçilecek olan vergi tutarının detaylı karşılaştırmasını IMF’ye sundu. Maliye uzmanlarının bu noktada, ödenmesi gereken iade ile vazgeçilen gelir arasında bütçe aleyhine bir durum oluşmayacağına dikkat çekerken, “Düzenlemeyle esas olarak vergideki adaletsizliği gidermeyi, tüm dünyada uygulanan modern vergileme sistemi olan asgari geçim indirimi sistemini yeniden Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz” savunmasını yaptıkları öğrenildi. IMF heyeti, vergide ortaya çıkacak kazançkayıp dengesinin yanı sıra, vergi iadesinin kalkması nedeniyle vatandaşın fiş ve fatura toplamayacağı yönünde medyada çıkan tartışmaları da gündeme getirdi. Maliye uzmanları, IMF’nin bu kaygısını da, “Vatandaşı, şimdi olduğu gibi fiş ve fatura toplaması konusunda bilgilendirme çalışmalarına TV programları yoluyla ağırlık vereceğiz. Denetim ordusunu yasa değişikliğiyle artırıyoruz. Gerekirse cezalarda da değişikliğe gidebiliriz. Kaldı ki kayıtdışı işlemleri görmek için artık sadece satışlara bakmamız da gerekmiyor” sözleriyle gidermeye çalıştılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious