IMF’den ‘iyi sicilli’ ülkelere özel kredi

IMF’den ‘iyi sicilli’ ülkelere özel kredi.8961
  • Giriş : 27.10.2008 / 09:54:00

IMF, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu iyi ekonomik sicile sahip bazı ülkelere özel bir kredi sunma çalışması yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgiye göre, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) Türkiye, Brezilya ve Güney Kore gibi “iyi ekonomik sicile” sahip ülkelere kısa vadeli, döviz cinsinden özel bir kredi imkanı sunmayı planlıyor.

IMF'nin bu yeni finansman imkanının kullandırılmasında, üye ülkenin borçlanma sorununun olmaması bir ön şart olarak kabul ediliyor, bu nedenle, Türkiye, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkelerin borçlanma sorununun olmadığı belirtiliyor.

Diğer bir koşul olarak olarak ise üye ülkenin iç yapısal bir ekonomik sorununun olmaması ve ekonomik sorunların, küresel dalgalanmanın ikincil etkisinden kaynaklanması gerekiyor.

TÜRKİYE, BREZİLYA VE G.KORE FARKLI KONUMDA

IMF yetkilileri, Türkiye, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkelerin, Fon ile son dönemde acil anlaşma sıkıntısına giren Macaristan ve diğer ülkelere göre, daha farklı ve iyi konumda olduklarına dikkat çekiyor.

IMF'nin daha sonraki aşamada, diğer gelişmekte olan ülkelere göre nispeten daha iyi durumda bulunan ülkelere de bu imkanı sunabileceği belirtiliyor.

Fon, yeni özel kredi imkanı ile uluslararası bankaların, kredilerini dondurmaları nedeniyle ortaya çıkan sorunların aşılmasını ve bu bankalar yeniden kredi sağlayana kadar, bazı üye ülkelerin likidite sorunu çekmemesini hedefliyor.

IMF'nin hazırladığı diğer bir imkan çerçevesinde ise üye ülkelere kotaları nispetinde hızlı bir kredi kullanma imkanı sağlanacak.

Fon'un elinde 200 milyar dolarlık bir ilave kredi kaynağı bulunuyor.

IMF'nin, üye ülkelere sağladığı krediler, “ikincil etki” sağlayarak, iç ve dış borçlanma imkanlarının da artmasına katkıda bulunuyor.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*