IMF'den Rusya'ya enflasyon uyarısı

IMF'den Rusya'ya enflasyon uyarısı.20346
  • Giriş : 02.06.2008 / 15:46:00

Uluslararası Para Fonu IMF Rusya'nın artan petrol gelirlerinin katkısı ile büyümeye devam edeceğini, 2008 yıl için büyümenin yüzde 7,8 olacağını öngördüklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

IMF hükümetin belirlediği yüzde 10,5'luk enflasyon hedefinin de reel olmadığını, yılsonu rakamlarının en az yüzde 14 olacağını kaydetti.

IMF Misyon Başkanı Paul Tomsen, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Rusya ekonomisinde canlılığın devam etmesini bekliyoruz. 2008 sonunda da büyüme yüzde 7,8 olarak gerçekleşecek. Ancak enflasyon rakamları beklenenin üzerinde olacak." ifadelerine yer verdi.

Tomsen petrol fiyatlarındaki artış nedeni ile Rusya'yı önemli oranda nakit akışı olduğuna değinerek, "Bu yatırımlarda dinamik bir etki oluşturuyor. Üretim, gelirler ve tüketime de önemli katkısı var." değerlendirmesi yaptı.

Rusya eski devlet başkanı Vladimir Putin'in 2000 yılında iktidara gelmesinin ardından ortalama yüzde 7 büyüyen Rusya 2007 yılında da yüzde 8,1 büyüme gerçekleştirmişti. Tomsen Rusya'nın mali yapısının daha kuvvetli hale geldiğinin altını çizerek, "Rublenin değerlenmesi ekonominin rekabet gücünü zayıflatmaz." dedi.

Rus hükümeti yılın ikinci yarısında enflasyonla mücadelede için çalışma yürütüyor. Putin iki yıllık dönemde enflasyonun yüzde 9'unun altına çekmeyi taahhüt etmişti. Rusya Devlet İstatistik Merkezi (Rosstat) Ocak başından Mayıs 26'ya kadar enflasyon rakamının yüzde 7,5 olarak gerçekleştiğini açıklamıştı. 2006 yılında yüzde 9 olarak gerçekleşen enflasyon rakamları 2007 yılsonunda yüzde 11,9 olmuştu. Uzmanlara göre özellikle gıda fiyatlarındaki aşırı fiyat artışı tüketicilerin tepkisine neden oluyor. Ekonomi uzmanlarının tahminlerine göre yıllık enflasyon 2008 yılında yüzde 20'leri bulabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious